Головна/Про компанію/Медіа/Публікації/Система захисту озимого ріпаку. Гот...

Система захисту озимого ріпаку. Готуємо культуру до зими

06.09.2020

Середня урожайність озимого ріпаку в Україні у 2020 році становить 3,36 т/га. В той час, як потенційна врожайність сортів української селекції, на думку вчених, – 5 т/га. А очікувана врожайність іноземних гібридів ще вища – до 6,5 т/га. Як допомогти культурі розкрити увесь закладений потенціал та отримати добрий врожай?

У значній мірі врожайність озимого ріпаку залежить від того, який захист культура отримала з осені. Адже у цей час закладається основа для успішної перезимівлі, а, відповідно, і розкриття потенціалу врожайності.

Формування сильних рослин за допомогою регуляторів росту

Оптимальна дата посіву озимого ріпаку для багатьох господарств є актуальним питанням. Адже при ранньому посіві є небезпека надмірного наростання вегетативної маси. При пізніх строках посіву рослина не встигне сформувати міцну кореневу систему. Обидва сценарії можуть призвести до вимерзання та загибелі рослин у зимовий період.

Найкраще пристосовані до зими рослини ріпаку висотою 10-15 см, у яких точка росту розміщена низько (1 см) над поверхнею ґрунту, а діаметр кореневої шийки дорівнює 1-1,5 см. Це означає, що до зупинення вегетації рослина повинна сформувати 8-10 листків. Заздалегідь спланувати інтенсивність росту культури та погодні умови неможливо. А тому технологія вирощування озимого ріпаку передбачає застосування регуляторів росту.

Традиційно перше їх внесення здійснюють у фазі 3-4 листки, а наступне – через 10-15 днів. За потребою регулятор росту в період осінньої вегетації можна вносити тричі.

Найчастіше в якості регулятора росту на посівах озимого ріпаку агровиробники України застосовують тебуконазол. Ця діюча речовина має відносно невисоку ціну та показує гарну ефективність. Наприклад, фунгіцид Тезис (тебуконазол, 500 г/л):

  •  змінює баланс фітогормонів у рослині;
  •  зупиняє наростання надземної маси рослин ріпаку;
  •  збільшує надходження поживних речовин до кореневої системи;
  •  посилює синтез цитокенінів та ауксинів, блокує синтез гіберелінів.
Ретардантна дія Тезису.jpg
Ретардантна дія Тезису (тебуконазол, 500 г/л)

Така дія препарату підвищує зимостійкість рослин та зменшує ймовірність вилягання культури. При цьому фунгіцид Тезис захищає сходи ріпаку від альтернаріозу, борошнистої роси, фомозу та інших хвороб, які можуть вражати культуру восени. Норма застосування розраховується в залежності від кількості листків на рослині ріпаку, орієнтовно 0,075 л/га препарату на один листок.

Три кроки для гербіцидного захисту ріпаку

Серед кращих попередників для озимого ріпаку називають сільськогосподарські культури, які рано звільняють поле: озимі та ярі зернові, зернобобові, горох та ін. А тому падалиця цих культур – часта проблема у ріпакових полях. Падалиця зернових та інші бур’яни пригнічують ріст культури, знижують її продуктивність, створюючи конкуренцію за вологу й поживні речовини. Боротися з ними треба із перших днів та усіма можливими методами – як внесенням ґрунтових гербіцидів, так і обробкою по вегетації.

Рекомендуємо Альфа-Гетьман (метолахлор, 960 г/л) – ґрунтовий гербіцид системної дії. Він забезпечить надійний захист від найбільш поширених однорічних злакових та деяких дводольних бур’янів. Препарат блокує ріст кореневої системи та розвиток кореневого чохлика у чутливих рослин. Бур’яни гинуть до появи на поверхні ґрунту.

Тривалість дії гербіцидного екрану залежить від погодних умов та забур’янення поля. У більшості випадків осіння обробка озимого ріпаку передбачає захист від бур’янів також по вегетації. Особливо, в період після дощу.

Для дієвого і водночас м’якого захисту ріпаку рекомендуємо грамініцид Лобера (хізалофоп-п-етил, 150 г/л). Продукт містить підвищену норму популярної діючої речовини у формуляції концентрату, що емульгується. Тому він ефективніше контролює такі поширені бур’яни, як види мишію, просо куряче, пирій повзучий, падалицю зернових колосових культур та ін.

Лобера найкраще підходить для осінньої обробки ріпаку, оскільки препарат однаково ефективно працює за різних погодних умов:

  • Проникає до точок росту однорічних та багаторічних злакових бур’янів вже протягом години після внесення. На ефективність грамініциду не впливає дощ, що пройшов через годину після обробки рослин.
  • Дієвий у широкому діапазоні температур (від +10 до +25 градусів), що важливо для непередбачуваної та мінливої осінньої погоди.
  • «Закрита» структура молекули забезпечує повільний розпад діючої речовини у період низької активності рослин (за несприятливих погодних умов). Дія препарату відновлюється водночас з активним ростом бур’янів. А тому Лобера забезпечує гарантовану ефективність.
Дія грамініциду Лобера.jpg
Дія на падалицю пшениці грамініциду Лобера (0,7 л/га), 10 днів після обробки, Київська обл.

У випадку, коли на полі з’явилися багаторічні дводольні бур’яни (грицики, осоти, бобові бур’яни), падалиця соняшника або виникла необхідність застосування післясходового селективного гербіциду, рекомендуємо Альфа-Піралід (клопіралід, 300 г/л). Він ефективно очищає поля від однорічних дводольних та багаторічних коренепаросткових бур’янів. Висока системність препарату дозволяє застосовувати його навіть якщо у день обробки (через дві години) прогнозується дощ.

Названі гербіциди можуть бути компонентами у складі бакових сумішей з іншими препаратами, що застосовуються для осіннього захисту ріпаку.

Надійний захист від шкідників

Протруювання насіння – обов’язковий етап вирощування кожної культури. Однак, малий розмір насіння ріпаку робить його протруєння не таким ефективним та тривалим, як, скажімо, захист насіння пшениці. А тому додаткове застосування інсектицидів восени є обов’язковим. Вибір препарату залежить від того, які саме шкідники можуть бути присутні в посівах.

Високоефективний інсектицид контактно-шлункової дії Нокаут Екстра (альфа-циперметрин, 200 г/л) захистить від хрестоцвітних блішок та ріпакового квіткоїда.

Якщо окрім них ви помітили також капустяну попелицю, цикадки та прихованохоботника – рекомендуємо Наповал (імідаклоприд, 300 г/л + альфа-циперметрин, 100 г/л), інсектицид контактно-системної дії, який забезпечує швидкий «нокдаун-ефект» та пролонгований захист від більшості комах-фітофагів.

Високоефективний двокомпонентний інсектицид широкого спектра дії Залп (хлорпірифос, 500 г/л + циперметрин, 50 г/л) варто застосувати, коли поле атакують совки та прихованохоботники. Останні у випадку відсутності вчасного інсектицидного обробітку можуть знищити до 50% урожаю. У цьому на практиці переконалися окремі господарства півдня України минулого року, які не зробили інсектицидної обробки в період масової міграції прихованохоботника.


Ураження ріпаку прихованохоботником.jpg
Стебло ріпака, знищене прихованохоботником стебловим, Кіровоградська обл, травень 2020 р.

Щоб уникнути такого сценарію, радимо використовувати жовті чашки-пастки для своєчасного виявлення та контролю шкідників.

Вчасне підживлення ріпаку

Із перших днів вегетації сходам ріпаку потрібні азот, фосфор, бор, молібден, та інші мікроелементи, без участі яких формування сильних компактних рослин неможливе. Тому восени радимо підживити ріпак НАЙС Бором та комплексним мікродобривом НАЙС Олійні, а за потреби внести монодобриво НАЙС Молібден.

Дотримання цих порад з осіннього захисту ріпаку підвищує стійкість рослин до хвороб та стресових чинників і сприяє кращій перезимівлі рослин.

Схема осіннього захисту ріпаку.jpg

Superagronom.com

Публікації