Головна/Про компанію/Публікації/Грунтові гербіциди будуть актуальні...

Публікації

Грунтові гербіциди будуть актуальні цієї весни

Весна ще не раз порадує нас своїми сюрпризами, але ось-ось загуркотять трактори, потягнуть на поля важкі плуги і борони, щоб підготувати землю до сівби. А затим дійде черга до сівалок. І весна, як зазвичай, принесе з собою тривогу і надію хліборобу: що посіяти, як вкластися в оптимальні строки , як захистити сходи від бур`янів, шкідників і хвороб. Важливим фактором захисту сходів сільськогосподарських культур від бур`янів є грунтові гербіциди. Адже за рахунок значного рівня забур`яненості культури недобір врожаю на 20-60 % обумовлюється саме цією причиною. Особливо небезпечною є присутність бур`янів в перші вісім тижнів вегетації культури. Виробники сільськогосподарської продукції знають, якої шкоди завдають бур`яни культурним рослинам, особливо на ранніх стадіях розвитку, скільки зусиль доводиться витратити аби справитись із "зеленою пожежею". Кілька десятиліть тому, при відносній дешевизні паливо-мастильних матеріалів, техніки і робочої сили, основним агротехнічним заходом для вирішення цієї проблеми був механічний спосіб знищення бур`янів. Якщо погода дозволяла. А коли задощить на неділю-другу то а ні техніка, а ні люди в поле не в змозі вийти. Вихід один - застосувати грунтові гербіциди. Завдяки тривалій системній дії, знаходячись у верхньому шарі грунту вони створюють надійний щит для культурних рослин. Сходи бур`янів поглинають діючу речовину у процесі проходження паростків через верхній шар грунту, в результаті пригнічується ріст коріння та стеблової частини паростків, і бур`яни гинуть, не з`являючись на його поверхні. Ще один вагомий плюс у застосуванні грунтових гербіцидів в тому, що обприскування грунту можна проводити до посіву, під час посіву, навіть після посіву, але до сходів культури.

Вдало пройшли реєстраційні випробування та успішно використовуються нові препарати від компанії "Альфа Хімгруп" - Еталон і Гетьман.

Еталон - це селективний грунтовий досходовий гербіцид. Високу біологічну ефективність та надійність гербіцид має завдяки відомій діючій речовині - ацетохлор, 900 г/л.

Після внесення в грунт Еталон залишається у верхньому шарі і засвоюється проростаючими паростками бур`янів, а також їхнім корінням. Інгібує синтез білка у чутливих рослин. Вплив препарату на бур`яни є незворотнім процесом. Період захисної дії Еталону - 30 днів, а при дотриманні технології внесення забезпечує відсутність бур`янів протягом 12-14 тижнів.

Дотримання регламентів проведення обприскування посівів кукурудзи забезпечує високий рівень ефективності дії гербіциду на сходи широкого видового спектру бур`янів. В оптимальних дозах Еталон забезпечує надійний контроль над такими бур`янами: щириця гібридна, амброзія полинолиста, пажитниця багатоквіткова, дурман звичайний, пальчатка кривавочервона, портулак городній, гірчак, мишій, паслін чорний, зірочник середній, просо куряче, лобода біла, щириця звичайна.

За даними Інституту захисту рослин виробниче застосування гербіциду Еталон у 2005 році на посівах кукурудзи в умовах Миколаївської і Київської областей переконливо засвідчило, що навіть за різних структур забур`янення посівів різними видами бур`янів правильне застосування препарату забезпечує одержання якісного захисту. Обприскування посівів кукурудзи до сходів культури робочою рідиною з Еталоном в нормі витрати 1,5 л/га і витратою робочої рідини 300 л/га забезпечувало контроль однорічних злакових та однорічних дводольних бур`янів. Ефективність дії на сходи лободи білої - Chenopodium album L. складала - 69-85 %, щириці звичайної - Amaranthus retroflexus L. - 72-86 %, осоту жовтого - Sonchus arvensis L. - 74-79 %, мишію зеленого - Setaria viridis L. - 72-75 %, редьки дикої - Rafanus rafanistrum L. - 70-79 %, в порівняні з контролем без застосування гербіциду суттєво не відрізнялася від стандартного препарату з аналогічною діючою речовиною.

Застосування Еталону з нормою витрати 3,0 л/га забезпечило ефективність дії на рівні стандартного гербіциду яка становила 93,1 % на 15-й день після обробки. На 30-й день загибель бур`янів становила 85,1 %, а на 60-й день знизилась до 78,4 %.

Таким чином, дослідженнями було встановлено, що найвищою ефективність дії гербіциду Еталон була на 15-й день після застосування.

При нормі витрати 1,5 л/га всі наявні в посівах кукурудзи види бур`янів були чутливими до дії Еталону на рівні 75-90 %.

А при збільшенні норми витрати до 3,0 л/га всі наявні в посівах кукурудзи види бур`янів були високочутливими (понад 90 %) до дії гербіциду.

Застосування гербіциду Еталон забезпечує реальну прибавку врожаю. На ефективність Еталону діють наступні фактори:

  • рівень гумусу в грунті (необхідно збільшувати норму витрати препарату при збільшенні рівня гумусу в грунті),
  • структура грунту (на важких за механічним складом грунтах необхідно збільшувати норму витрати, а на легких зменшувати),
  • вміст вологи в грунті (в посушливих умовах обов`язковою є механічна заробка препарату на невелику глибину.

Внесення препарату здійснюється на поверхню грунту. Грунт повинен бути досить теплим, вологим, дрібногрудкуватим. Великі тверді грудки збільшують площу поглинання і знижують ефективність Еталону. Оптимальні умови застосування Еталону - випадання дощу, або зрошення після обприскування на рівні 10-15 мм.

Найкращий спосіб внесення Еталону - відразу після посіву, до появи сходів культури, під боронування. Без заробки Еталон вноситься за великої кількості пожнивних решток та вірогідності випадання дощу.

Переваги гербіциду Еталон, к.е. (ацетохлор 900 г/л):

  • Тримає поле чистим від бур`янів із самого початку вегетації, що для кукурудзи дуже важливо, враховуючи особливості її розвитку.
  • Застосування Еталону дозволяє зменшити кількість механічних обробітків грунту у посівах кукурудзи, що зберігає вологу та структуру родючого шару грунту.
  • Незамінний у випадку складних погодніх умов, що унеможливлюють післясходовий обробіток.
  • Еталон має переваги перед післясходовими гербіцидами, які використовуються тоді, коли бур`яни вже проросли і забрали значну частину поживних речовин і вологи з грунту.

Препарат Еталон (д. р. ацетохлор 900 г/л) зареєстрований в Україні компанією "Альфа Хімгруп" як грунтовий гербіцид системної дії, який вноситься одноразово на посівах кукурудзи з нормою витрати 1,5-3,0 л/га.

Світовий досвід використання аналогічної діючої речовини дає можливість розширити спектр застосування Еталону на таких культурах як соя і соняшник.


ГЕТЬМАН - грунтовий гербіцид системної дії

Система захисту цукрових буряків від бур`янів в передових господарствах базується на раціональному поєднанні захисної дії грунтових гербіцидів та посходових. Така система захисту має значну перевагу перед посходовою. У першу чергу, вона значно потужніша, що в умовах високого рівня потенційного засмічення орного шару грунту насінням бур`янів є вирішальним фактором. По-друге - досягається значна економія коштів.

Всім цим вимогам в повній мірі відповідає високоякісний грунтовий гербіцид системної дії Гетьман від компанії "Альфа Хімгруп", який вдало пройшов реєстраційні випробування та рекомендований для досходового застосування на посівах цукрових буряків.

Гетьман - діюча речовина метолахлор 960 г/л, надійно захищає сходи цукрових буряків на початкових стадіях росту від найбільш поширених однорічних злакових і деяких дводольних бур`янів.

Сходи бур`янів поглинають Гетьман у процесі проходження проростків через верхній шар грунту, діюча речовина - метолахлор - пригнічує ріст коріння та стеблової частини проростків, і бур`яни гинуть, не з`являючись на його поверхні. Період захисної дії Гетьману 30-40 днів, в залежності від якості підготовки грунту під час внесення препарату, наявності вологи в ньому.

Як грунтовий гербіцид системної дії, Гетьман (діюча речовина метолахлор 960 г/л) в захисті від однорічних злакових і цілого ряду дводольних бур`янів посівів цукрових буряків займає лідируючі позиції завдяки відмінній ефективності та чудовій толерантності до культурних рослин. В оптимальних дозах, при дотриманні регламентів проведення обприскування, Гетьманзабезпечує надійний контроль над такими бур`янами: різні види мишію, проса, пальчатки, зірочник середній, тонконіг однорічний, гірчиця польова, галінсога дрібноквіткова, елевзина індійська. Помірно чутливими до дії гербіциду є різні види щириці, гірчаків, грицики звичайні, портулак городній, гумай, лобода та інші.

За даними Інституту цукрових буряків, який проводив в 2005 році дослідження по вивченню ефективності дії грунтового гербіциду Гетьман к.е. (д. р. метолахлор 960 г/л) на посівах цукрових буряків дослідно-селекційних станцій, розташованих в усіх трьох грунтово-кліматичних зонах бурякосіяння України, виробниче застосування переконливо засвідчило, що правильне застосування препарату забезпечує контроль над однорічними злаковими і деякими дводольними бур`янами. Внесення гербіциду Гетьман до посіву цукрових буряків під передпосівну культивацію забезпечувало істотне зниження чисельності першої хвилі бур`янів на посівах. Так, в нормі витрати 1,5 л/га і витратою робочої рідини 250-300 л/га загальне зниження рівня забур`яненості посівів цукрових буряків в порівнянні до ділянок забур`яненого контролю становило 56,3-60,2 % .

Найбільш чутливими до дії Гетьману виявились: рослини курячого проса (Echionochloa crusgalli L.), мишію сизого (Setaria glauca L.), проростки яких гинули на 70,9-88,2 % і 72,9-74,1 % відповідно.

Помірно чутливими до дії гербіциду були дводольні види бур`янів: щириці звичайної (Amaranthus retroflexus L.), на 44,9-52,7%, щириці жминдовидної (Amaranthus blitoides S.Wats) - 40,7% , гірчака розлогого (Polygonum lapathifolium L.) - 38,1-46,3%, лободи білої (Chenopodium album L.) - 20,5-22,3% в порівнянні до забур`яненого контролю.

Збільшення норми витрати Гетьману до 1,8 л/га забезпечувало зростання рівня ефектвності дії препарату до 70,3 %. Найбільша ефективність дії препарату була на рослини однорічних злаків 85,3-93,9%. Щириця звичайна (Amaranthus retroflexus L.) знижувала чисельність сходів на 56,4-61,7 %, щириця жминдовидна (Amaranthus blitoides S.Wats) - 52,5%, гірчак розлогий (Polygonum lapathifolium L.) на 50,8-53,7%, лобода біла (Chenopodium albut L.) на 44,1-58,9%.

Внесення у грунт гербіциду Гетьман 96% к.е. забезпечувало можливість отримати урожайність від 43,0-43,3 т/га (Веселоподільська ДСС) до 53,4-53,7 т/га (Уладово-Люлинецька ДСС).

Отримані експериментальні дані дозволяють констатувати, що гербіцид грунтової дії Гетьман є ефективним засобом захисту посівів цукрових буряків на початку вегетації. В еквівалентних нормах він не поступається рівню ефективності дії стандартному препарату з аналогічним вмістом діючої речовини. На грунтах легкого механічного складу і невисокої ємкості грунтового поглинального комплексу (вміст гумусу в межах 3-4%) застосовується мінімальна норма, підвищена на суглинкових і важких із вмістом гумусу 4-5% та торф`яниках. Оптимальним способом застосування препарату є внесення Гетьмана в грунт з загортанням під передпосівну культивацію, або після сівби культури, але до появи сходів рослин. В системі захисту цукрових буряків Гетьман виступає добрим союзником посходових препаратів. Вказаний гербіцид істотно ослаблює молоді рослини бур`янів, які все-таки змогли дати сходи на посівах цукрових буряків, що сприяє підсиленню ефективності посходових гербіцидів, суттєво розширюючи спектр їх захисної дії.

Переваги гербіциду Гетьман к.е. (метолахлор 960 г/л):

  • Надійний захист цукрових буряків в критичний період росту від найбільш поширених бур`янів.
  • Застосування Гетьмана дозволяє зменшити кількість механічних обробітків грунту, що заощадить вологу і збереже структуру родючого шару грунту.
  • Фітотоксична дія повністю відсутня, сприяє активному росту і розвитку рослин культури.

В багатьох країнах світу препарати під різними торговельними марками з діючою речовиною метолахлор 960 г/л зареєстровані і успішно застосовуються на таких культурах, як кукурудза, соя, соняшник, горох, ріпак ярий, картопля, томати розсадні, капуста розсадна, кавуни.

Враховуючи зважену цінову політику компанії "Альфа Хімгруп", застосування грунтових гербіцидів Гетьман і Еталон для сільгоспвиробників буде менш затратним, що особливо важливо на початку нового агросезону, коли на рахунку кожна копійка.

Кузьмич Віталій Сергійович
вчений-агроном,
провідний спеціаліст по засобам захисту рослин

Усі публікації