Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Хвороби/Хвороби гороху

Іржа - Uromyces pisi Schroet.

Збудник - базидіальний гриб Uromycespisi Schroet.

Поширення. В Україні захворювання зустрічається повсюдно.

Шкідливість. Сильне ураження іржею спричиняє зменшення фотосинтезуючої поверхні листя, яке передчасно жовтіє, засихає та опадає, що ослаблює рослини і спричиняє передчасне їх відмирання. Насіння з уражених рослин щупле, продуктивність їх значно знижується. Найбільшої шкоди іржа завдає при ранній появі, у вологі роки та на горосі пізніх строків посіву. В епіфітотійні роки хвороба може бути причиною значного (до 25%) недобору урожаю насіння.

Ознаки ураження. На стеблах та з нижнього боку листя утворюються оранжево-коричневі подушечки - уредопустули з уредоспорами. Уредоспори округлі, одноклітинні, іржаво-коричневі, з тонкою шипуватою оболонкою.

Під час дозрівання гороху на місці уредопустул утворюються подушечки темно-бурого кольору - телейтопустули з телейтоспорами. Телейтоспори буро-коричневого, майже чорного кольору, одноклітинні, кулясті, з короткою безбарвною ніжкою і вкриті товстою темною оболонкою, що є пристосуванням до перезимівлі гриба.

Джерела інфекції. Збудник зимує у формі зимових спор або міцелію в кореневищах молочаю.

Розвиток хвороби. Навесні (в кінці квітня - на початку травня) при проростанні перезимувавших телейтоспор відбувається ураження молочаю і утворення на його листі жовто-бурих або оранжевих подушечок - ецидій з весняними спорами (ецидіоспорами). З молочаю ецидіоспори розносяться вітром на посіви і є джерелом первинного ураження гороху іржею.

Протягом літа джерелом розповсюдження хвороби є уредоспори. За період вегетації гороху розвивається декілька поколінь уредоспор. Для проростання уредоспор необхідною умовою є наявність крапельно-рідинної вологи та температура повітря +10.. .+25°С.

Обов'язковою умовою для розвитку збудника іржі є наявність інфекції на різних видах молочаю, що є проміжною рослиною-живителем для збудника цієї хвороби.

Заходи захисту. Сівозміна та просторова ізоляція від минулорічних посівів культури; ранні строки посіву; вирощування скоростиглих сортів; знищення бурянів, особливо молочаю, та рослинних решток. При сприятливих для розвитку хвороби умовах, особливо на насіннєвих посівах, застосування фунгіцидів (Фенікс, Фенікс Дуо).

Препарати