Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Хвороби/Хвороби сої

Альтернаріоз - Alternaria tenuis Nees.

Збудник хвороби - недосконалий гриб Alternaria tenuis Nees.

Шкідливість. Хвороба призводить до значного зниження схожості насіння, а також до недобору врожаю внаслідок зменшення фотосинтезуючої поверхні листя.

Ознаки ураження. Збудник затримує проростання насіння, викликає загнивання проростків, плямистості листя. На листі сої альтернаріоз проявляється звичайно в кінці цвітіння. В місцях ураження, частіше з нижнього боку, з'являються дрібні, вуглуваті або округлі, коричневі, потім із світло-коричневою серединою і темно-коричневою облямівкою плями. Пізніше плями збільшуються в розмірі, зливаються, темніють, стають чорно-бурими. На уражених тканинах з'являється спороношення гриба - конідієносці з конідіями - у вигляді оливково-чорного сажкового нальоту. Гриб виділяє альтернарієву кислоту, яка спричиняє некроз листя, черешків та стебел.

Джерела інфекції. Зимує гриб на бур'янах, рослинних рештках у формі грибниці і конідій. Гриб також може проникати в насіння і зберігатися там у вигляді грибниці, але частіше конідії знаходяться тільки на поверхні насіння.

Розвиток хвороби починається з країв листової пластинки. Особливо сильно хвороба розвивається при дощовій погоді та рясних росах: за таких умов відбувається інтенсивне формування та розповсюдження спор. Оптимальними умовами для проростання конідій і ураження рослин є температура +20...+26˚С і краплинна волога протягом 3-4 годин.

Заходи захисту. Дотримання сівозміни; своєчасне збирання сої і знищення післязбиральних решток; ретельне очищення та протруєння насіння (Венцедор). При сильному розвитку хвороби проводять обприскування фунгіцидами (Альфа-Тебузол).

Препарати