Dark brown spotting – Bipolaris sorokiniana Shoem., Drechslera tritici-repens Ito.

Збудником хвороби є недосконалі гриби Bipolaris sorokiniana Shoem (ячмінь, жито) та Drechslera triticirepens Ito.

Поширення. Зустрічається повсюди. Уражує пшеницю, жито, ячмінь.

Шкідливість. Найбільше шкодить у роки з теплим та дощовим літом. При інтенсивному розвитку хвороби втрати врожаю можуть становити 30-40%.

Ознаки ураження. На листках спочатку з’являються жовто-бурі плями, дещо витягнуті вздовж листка. У центрі вони більш світлі з темно-бурою облямівкою. Плями виявляються і на міжвузлях, що призводить до вилягання рослин. У вологу погоду на уражених листках утворюється бурий або темно-сірий наліт, стебло вкривається чорним нальотом, що складається з конідіального спороношення гриба.

При ураженні колосся колоскові лусочки (плівки) буріють, зародковий кінець зернівки стає коричневим або чорним, тоді хворобу називають “чорним зародком”.

Джерела інфекції. Зберігаються збудники на рослинних рештках, зерні у вигляді міцелію та конідій.

Розвиток хвороби. Теплий сухий ґрунт сприяє первинному зараженню сходів і основи стебла. Конідії, що відповідають за вторинне і подальше зараження розсіваються вітром. Епідемічне поширення в листку і колосі йде при високій температурі (вище +20°С) та достатній вологості (для успішного зараження необхідне зволоження листя, щонайменше, протягом 16 годин). При високій вологості, що зберігається впродовж довгого часу, зафіксовані випадки, коли латентний період від початку зараження і до нового спороутворення продовжувався близько тижня.

Заходи захисту. Дотримання сівозміни; заорювання рослинних решток; оптимальні строки посіву зернових культур. Високоефективним є протруєння насіння (Vencedor) та обприскування посівів фунгіцидами (Фенікс, Фенікс Дуо). Обприскування фунгіцидами слід проводити під час цвітіння і, по можливості, при настанні сприятливих для зараження погодних умов.

Blog

Вас може зацікавити