«Оскар» за захист. Гербіцид ALFA Smart Agro захистить посіви соняшнику від бур’янів
09.03.2020
Зміни клімату та несподівані примхи погоди щороку приносять агровиробникам нові випробування. І навіть рясні дощі, такі бажані в середині літа, можуть обернутися справжнім лихом на початку весни, коли сходять посіви соняшнику, що вирощується за традиційною технологією.
Саме така ситуація спостерігалась в березні-квітні 2019 року. Тоді надмірні опади знищили сходи соняшнику в деяких регіонах України. Те ж саме, але ще в більших масштабах, відбувалося в 2016 році, коли багатьом господарствам олійну культуру довелося пересівати заново. Причиною цього стало застосування ґрунтових гербіцидів на основі ацетохлору. Справа в тому, що дієва та ефективна проти однорічних однодольних бур’янів речовина має один суттєвий недолік: у період злив завдяки гарній розчинності у воді вона разом із опадами швидко проникає в нижні прошарки ґрунту. Звідти вона потрапляє в рослину через її кореневу систему та завдає значної фітотоксичної шкоди молодій культурі. У деяких випадках ситуацію можна виправити внесенням стимулятора росту, однак часто втрати, завдані посіву дощем, є непоправними.
Сучасні метеостанції дозволяють передбачити ймовірні рясні опади в період внесення ґрунтових гербіцидів. Та, як показує досвід, далеко не у всіх господарствах України вони використовуються. Та й точність наперед отриманих з їх допомогою даних рідко наближається до 100%. Отже, обираючи ґрунтові гербіциди на основі ацетохлору, аграрії завжди в певній мірі ризикують, віддаючи частину майбутнього врожаю на долю везіння.
Дієвий гербіцид навіть за складних погодних умов
У 2016 році у відповідь на потребу аграріїв спеціалісти ALFA Smart Agro створили двокомпонентний фунгіцид Оскар Преміум (пропізохлор, 450 г/л + тербутилазин, 215 г/л), який і сьогодні є найкращою альтернативою ацетохлору для ґрунтового захисту соняшнику від бур’янів.
Основна діюча речовина препарату – пропізохлор – володіє такою ж активністю проти однорічних злакових бур’янів, як і ацетохлор. Але, на відміну від нього, практично не промивається у нижні прошарки ґрунту. Причина – у характеристиках діючих речовин. Розчинність у воді ацетохлору (при температурі +20оС) становить 282 мг/л, S-метолахлору – 480 мг/л, у той час як у пропізохлору вона втричі менша – 90,9 мг/л. Що стосується тербутилазину, то його розчинність у воді складає лише 6,6 мг/л. Отже, навіть у випадку надмірного зволоження препарат Оскар Преміум практично не промивається у нижні прошарки ґрунту, затримуючись щонайглибше на рівні посівного ложа (рис.1).
Рис.1. Розчинність основних ґрунтових гербіцидів у воді (мг/л, за температури 20°)
Кращому утриманню діючих речовин на поверхні ґрунту сприяє і формуляція препарату. Близько третини складу гербіциду Оскар Преміумскладають якісні допоміжні речовини: розчинники, антиокислювачі, стабілізатори, поверхнево активні речовини (ПАР), речовини для зменшення випаровування, регуляції рH тощо. Разом вони посилюють дію основних речовин у боротьбі з бур’янами та сприяють стабільності препарату незалежно від погодних умов.
Отже, Оскар Преміум від ALFA Smart Agro гарантує ефективну дію саме там, де проростає більшість насіння бур’янів (фото 1).
Фото 1. Порівняння впливу гербіцидів на сходи соняшнику, Київська обл., квітень 2019 р.
Крім того, завдяки допоміжним компонентам Оскар Преміум показує значно кращу ефективність, ніж бакова суміш із двох однокомпонентних препаратів, до складу яких входять пропізохлор та тербутилазин. При застосуванні Оскар Преміум аграрії повністю застраховані від таких неприємностей, як неоднорідне змішування, випадання осаду та згортання суміші, що часто трапляється при самостійному змішуванні двох окремих гербіцидів.
Висока ефективність проти широкого спектра бур’янів
Видове засмічення полів бур’янами великою мірою залежить від попередника, кліматичних умов, особливостей ґрунтів в регіоні. Завдяки поєднанню діючих речовин із двох різних хімічних класів (триазинів та хлорацетамідів) гербіцид Оскар Преміум проявляє високу ефективність проти широкого спектра бур’янів.
Пропізохлор – системна діюча речовина. Він поглинається корінням та проростаючими паростками бур’янів і пригнічує поділ клітин у чутливих до його дії рослин. Найвищу ефективність пропізохлор демонструє проти однодольних бур’янів: куряче просо, мишій (види), вівсюг звичайний, гумай (з насіння), пажитниця (види), підмаренник чіпкий, волошка синя та ін.
Тербутилазин – також системна діюча речовина. Проникаючи в організм рослини, він порушує процес фотосинтезу, що веде до загибелі бур’янів. Найбільш чутливими до його дії є дводольні: лобода біла, нетреба звичайна, паслін чорний, гірчиця польова, суріпиця звичайна, падалиця ріпаку, молочай (види), канатник Теофраста та ін.
Разом компоненти препарату завдають незворотної шкоди бур’янам та забезпечують чистоту посівів протягом всього періоду вегетації культури. Оскар Преміум надійно контролює 38 видів поширених бур’янів, серед яких також гірчак (види), щириця (види), талабан польовий, кучерявець Софії, грицики звичайні, ромашка (види) та інші важко викорінюванні бур’яни (табл.1).
Табл.1. Спектр дії Оскар Преміум (38 видів)
Досліди, проведені в агрономічній лабораторії ALFA Smart Agro, доводять, що спектр дії Оскар Преміум значно ширший, ніж у гербіцидів на основі тербутилазину та S-метолахлору. Препарати з вмістом цих діючих речовин ефективно контролюють лише 22 види бур’янів, що на 16 видів менше, ніж спектр ефективності Оскар Преміум.
Отже, Оскар Преміум забезпечує найкращий захист посівів соняшнику від бур’янів, що триває від 6 до 8 тижнів після внесення (фото 2,3).
Фото 2,3. Гербіцидна дія Оскар Преміум (3,5 л/га), Київська обл., квітень 2019
Ефективність препарату не залежить від складу ґрунту та рельєфу. Гербіцид демонструє відмінний результат як на піщаних і субпіщаних ґрунтах, так і на площах, де є пониження рельєфу – впадини, яри. (Хоча ризик промивання традиційного препарату в нижні прошарки ґрунту на таких територіях вищий). Варто зазначити високу активність Оскар Преміум проти бур’янів, які проростають з глибини більше 5 см, серед яких сорго аллепське, пирій повзучий, кривоцвіт польовий, редька дика та ін.
Відсутність фітотоксичності та тривалий захист від бур’янів визначають рівень урожайності культури. Дослід, проведений у господарстві Вінницької області, показав, що урожайність соняшника на ділянці, де внесли Оскар Преміум, вища, ніж на тих ділянках, де застосували інші гербіциди (рис.2)
Рис 2. Вплив гербіциду Оскар Преміум на урожайність соняшнику
Отже, обираючи для ґрунтового захисту соняшнику гербіцид Оскар Преміум, аграрії отримують відмінні результати контролю однорічних дводольних та однодольних бур’янів та надійно захищають культури. Про це свідчить і досвід господарств, які застосовують Оскар Преміум у схемі захисту культур вже кілька років.
Юрій Лисак, головний агроном групи компаній "АГРО РЕГІОН". Київська, Чернігівська та Житомирська обл.
"Гербіцид Оскар Преміум на посівах соняшника використовуємо протягом трьох років. Сам задоволений, колегам рекомендую. Буває, що ацетохлори погано впливають на сходи соняшнику за умов надмірних опадів чи прохолодної погоди. З Оскар Преміум таких проблем не виникає. Він більш м’яко працює і не впливає на культуру. При цьому добре справляється з бур’янами. Також гербіцид гарно зарекомендував себе і на посівах сої. Він надійно контролює хрестоцвітні бур’яни та лободу".