Головна/Про компанію/Медіа/Публікації/Польова магія. Як вибрати ефективні...

Польова магія. Як вибрати ефективні та безпечні гербіциди для соняшнику?

30.03.2020
Сьогодні соняшник займає друге місце за кількістю зайнятих площ у сівозміні українських агровиробників. І, як прогнозують аналітики, така ситуація збережеться й надалі. Тож вибір гербіциду для захисту культури – одне з першочергових завдань чи не кожного господарства.

У 2019 році під соняшником було зайнято 5,8 млн га сільськогосподарських земель України, із них близько половини займали гібриди, стійкі до імідазолінонів і трибенурон-метилу. На решті площ вирощували соняшник за традиційною технологією. Отже, можемо говорити про те, що всі три технології вирощування соняшнику поширені в Україні.

Основною відмінністю між цими технологіями є використання тих чи інших спеціалізованих гербіцидів:
• Для захисту гібридів, що вирощуються за традиційною технологією, оптимальним є використання ґрунтових гербіцидів.
• Стійкі до імідазолінонів гібриди захищають застосуванням по вегетації культури препаратів, які містять у складі імазамокс та імазапір.
• Гібриди, стійкі до трибенурон-метилу, захищають страховими гербіцидами на основі трибенурон-метилу. Обов’язковим у цій технології є також захист від злакових бур’янів.

ALFA Smart Agro.png

Для кожної з цих технологій науковцями ALFA Smart Agro створений свій продукт для надійного контролю бур’янів.

Оскар Преміум – для захисту традиційних гібридів соняшнику

Основна проблема, яка виникає при гербіцидному захисті традиційних гібридів соняшнику, – контроль дводольних бур’янів. На відміну від злакових, прибрати їх з поля після появи сходів культури без втрати врожайності практично неможливо. Отже, необхідний ґрунтовий гербіцид із максимально тривалою дією, який проконтролює появу бур’янів щонайменше до середини вегетаційного періоду культури.

Для цих цілей ідеально підходить ґрунтовий гербіцид Оскар Преміум, СЕ (пропізохлор, 450 г/л + тербутилазин, 215 г/л) – препарат, який зразково вирішує завдання захисту соняшнику від однорічних злакових та дводольних бур’янів. Даний гербіцид був розроблений науковцями ALFA Smart Agro і не має аналогів у світі. Його головне завдання – забезпечити якісне розміщення та утримання діючих речовин у верхньому шарі ґрунту (ґрунтовий «екран»).

Дія гербіциду Оскар Преміум.jpg
Фото 1. Дія гербіциду Оскар Преміум, 3,5 л/га, 75 днів після внесення.

Ключові переваги Оскар Преміум (фото 1):
- широкий спектр дії;
- тривалий період захисту;
- відсутність фітотоксичності до культурних рослин.

Спектр активності гербіциду Оскар Преміум – близько 40 чутливих рослин. Захист від злакових бур’янів забезпечує діюча речовина пропізохлор із класу хлорацетамідів – він поглинається як корінням, так і паростками. Тербутилазин, на відміну від активних речовин із групи триазинів, гарантує найкращий контроль хрестоцвітих бур’янів. Синергія двох діючих речовин робить Оскар Преміум ефективним навіть проти бур’янів, які є середньочутливими до дії кожного з компонентів окремо, таких як лобода біла, рутка лікарська, амброзія полинолиста.

Тривалий період захисту гербіциду забезпечують також хімічні характеристики його активних компонентів. Водорозчинність тербутилазину складає лише 6,6 мг/л при +20°С, отже він практично не промивається в нижні горизонти ґрунту. Розчинність пропізохлору – 90,9 мг/л, а це втричі менше, ніж в іншої популярної активної речовини – ацетохлор. Третину складу інноваційного гербіциду Оскар Преміум займають додаткові компоненти, які теж сприяють кращому утриманню препарату на поверхні ґрунту.

Важливу роль у формуванні тривалого захисту відіграє формуляція. Оскар Преміум є суспензійною емульсією. Це означає, що мікроскопічні часточки діючих речовин, які входять до складу препарату, вкриті органічною оболонкою, завдяки якій покращується утворення захисного екрану та подовжується тривалість гербіцидного контролю небажаної рослинності на посівах соняшнику. Досвід використання препарату показує, що Оскар Преміум створює захисний екран, який стримує бур’яни від проростання впродовж 6-8 тижнів. 

Сантал – гербіцидний захист імі-стійких гібридів соняшнику

Для захисту імі-стійких гібридів соняшнику важливо обирати препарат, який формує максимально стійкий гербіцидний екран, а тому зможе проконтролювати всі хвилі злакових та широколистих бур’янів, а також вовчка соняшникового.

Саме таким є гербіцид Сантал, РК (імазамокс, 33 г/л + імазапір, 15 г/л). Разом із прямою гербіцидною активністю він проявляє відмінну ґрунтову дію. Сантал зберігає поле чистим від бур’янів протягом 70 днів і довше (фото 2).

Дія гербіциду Сантал.jpg

Фото 2. Дія гербіциду Сантал, 1,2 л/га

Чому імазамокс та імазапір так ефективно забирають з поля бур’яни? Відповідь у показниках водорозчинності. Водорозчинність імазамоксу становить рекордні 626000 мг/л при +20°C. Саме завдяки здатності миттєво розчинятися, діючі речовини можуть стрімко поширюватися по рослинам бур’янів, завдаючи їм незворотної шкоди. Однак, в той же час, висока водорозчинність діючих речовин має зворотній бік – імазамокс та імазапір можуть швидко промиватися у нижні шари ґрунту разом із опадами.

Сантал – інноваційна розробка науковців ALFA Smart Agro. 84% його складу – це комплекс допоміжних компонентів, які дозволяють надзвичайно швидко долати зовнішній бар’єр рослин бур’янів (наприклад, восковий наліт) та закріпляти активні речовини препарату у верхньому шарі ґрунту. Найвища концентрація діючих речовин формується в ґрунті на глибині близько 3 см. Це забезпечує потужність гербіцидного захисту, адже коріння бур’янів опиняється в зоні найсильнішої дії Санталу. Гербіцидний екран, утворений Санталом, настільки міцний, що на його ефективність не впливає дощ, що випав через одну годину після внесення препарату (рис.1).

сантал.png

Рис. 1. Дія гербіциду Сантал: створення стійкого гербіцидного екрану

Містард – безпечний захист трибенурон-стійких гібридів

При вирощуванні гібридів соняшнику, стійких до трибенурон-метилу, агроном своїми руками може створити проблему, використавши неякісний препарат для знищення дводольних бур’янів. Адже чимало гербіцидів на основі трибенурон-метилу призначені для використання на зернових і в той же час можуть бути токсичними для рослин соняшнику. Причина в допоміжних компонентах та домішках інших сульфонілсечовин, про які не завжди згадує виробник.

Тому перший крок при виборі гербіциду для цих гібридів – переконатися, що препарат зареєстрований саме для використання на посівах соняшнику.

У портфелі ALFA Smart Agro таким препаратом є гербіцид Містард, ВГ (трибенурон-метил, 750 г/кг). При виробництві цього продукту діюча речовина трибенурон-метил проходить додаткову очистку й звільняється від компонентів, які можуть мати негативний вплив на соняшник. Разом із комплексом спеціально підібраних поверхнево-активних речовин, це забезпечує надзвичайну селективність препарату до різних гібридів стійкого соняшнику.

Містард має широкий спектр дії. Він контролює такі злісні бур’яни, як лобода біла, нетреба звичайна, осот (види), щириця (види), тощо. Окрема перевага Містарду – широке вікно застосування: від 2-х до 8-ми листків культури. Це дає можливість господарству уникнути проблеми з нестачею техніки та дочекатися виходу всіх бур’янів (фото 3).

Містард.jpg

Фото 3. Дія гербіциду Містард, 40 г/га, 18 днів після обробки, Київська обл., 2019 р.

Кайман – захист соняшнику від однорічних та багаторічних злакових бур’янів

Друга гербіцидна обробка на посівах трибенурон-стійкого соняшнику направлена проти хвилі злакових бур’янів. Найчастіше з цією метою застосовують хізалофоп-п-етил або клетодим. Кожна із діючих речовин показує високу ефективність у боротьбі за чистоту посівів, але може мати й недоліки. Так чистий клетодим не завжди ефективно справляється з бур’янами, які дещо переросли оптимальні фази внесення гербіцидів. При застосуванні клетодиму важковикорінювані бур’яни можуть через деякий час відновити ріст.

Чистий хізалофоп-п-етил у складі однокомпонентного препарату може проявляти фітотоскичність до культури у випадку застосування максимальних норм або їх перевищення. При чому, прояв фітотоксичності спостерігається не одразу, а вже на стадії формування корзинки у вигляді так званих «грамофонів», коли замість корзинки утворюється потовщена булавовидна форма стебла.

Науковці ALFA Smart Agro створили інноваційний гербіцид Кайман, КЕ (хізалофоп-п-етил, 60 г/л + клетодим, 120 г/л), формула якого розкриває найсильніші сторони обох діючих речовин і позбавляє їх можливих недоліків. Концентрація хізалофоп-п-етилу в препаративній формі Кайману вдвічі менша в порівнянні із застосуванням однокомпонентних гербіцидів на основі цієї діючої речовини. Тому використання Кайману виключає ризик фітотоксичного впливу речовини на широколисті культури. Водночас використана в препараті кількість хізалофоп-п-етилу доповнює дію клетодиму та сприяє одночасному знищенню як надземної частини рослини, так і кореневища, що виключає можливість відростання бур’янів.

Завдяки унікальному поєднанню діючих речовин із різних хімічних груп та їх синергізму, гербіцид Кайман забезпечує надійний контроль комплексу злакових бур’янів. Проникаючи через листя та стебла чутливих бур’янів, діючі речовини концентруються у точках росту пагонів та кореневищ. Ріст бур’янів зупиняється впродовж доби після застосування, а візуальні симптоми гербіцидної дії проявляються вже через 3-5 днів. Повна загибель надземної частини бур’янів настає через 7-12 днів, а засихання кореневищ відбувається впродовж 14-21 днів (фото 4.).

Дія гербіциду Кайман.jpg
Фото 4. Дія гербіциду Кайман (0,75 л/га) на падалицю культур, 10 днів після обробки, Київська обл.

Отже, незалежно від того, яку технологію вирощування соняшнику застосовує агровиробник у своєму господарстві, в портфелі продуктів ALFA Smart Agro він знайде дієві гербіциди для свого поля. Зважаючи на те, що врожайність соняшнику значною мірою залежить від надійного гербіцидного захисту, ми рекомендуємо використовувати тільки перевірені та сертифіковані препарати. Вибір ефективних та безпечних гербіцидів – це внесок у підвищення рентабельності агровиробництва.

Журнал "Пропозиція"

Публікації