Головна/Про компанію/Медіа/Публікації/У пошуку рентабельності. Обираємо п...

У пошуку рентабельності. Обираємо правильні фунгіциди для сої

07.04.2020

В умовах сучасного агробізнесу соя є однією з найбільш рентабельних культур. Тож не дивно, що інтерес до вирощування сої з кожним роком зростає.

Відведення великих площ під цю культуру, а також порушення сівозміни, сівба непротруєного насіння чи використання протруйників низької якості призводять до накопичення у ґрунті інфекцій. Ще кілька років тому про захист сої від хвороб замислювалися одиниці, а сьогодні кожному агровиробнику зрозуміло – без фунгіцидної обробки повною мірою розкрити потенціал врожайності культури просто не вдасться.

Експерти рекомендують на ультраранньостиглих (до 80 днів) та ранньостиглих (до 100 днів) сортах сої проводити мінімум одну фунгіцидну обробку. Для забезпечення чіткого контролю захворювань рослин із більш тривалим періодом вегетації найоптимальніше проводити дворазове внесення фунгіцидів. У обох випадках фунгіцидну обробку сої краще зробити профілактично, до початку зараження рослин, з урахуванням прогнозу розвитку хвороб.

соя.png

Щоб правильно спрогнозувати можливі проблеми та обрати фунгіцид для профілактичної обробки сої, слід зважати на такі фактори:

  1. сівозміна, а отже накопичення на полі рослинних решток з інфекцією;

  2. аналіз зараженості культури в останні кілька років на цьому та сусідньому полях;

  3. характеристика сорту щодо стійкості проти хвороб;

  4. прогноз погоди на наступні 5-7 днів (короткочасні опади та часті роси провокують розвиток хвороб).

На всі можливі варіанти прогнозів у портфелі продуктів ALFA Smart Agro ви знайдете дієві та вигідні рішення. Компанія пропонує фунгіциди від широкого спектра розповсюджених інфекцій, які, крім того, зроблять технологію вирощування культури більш рентабельною.

ДОК Про – гарантія чистого листа

В Україні сою найчастіше висівають суцільним способом. А тому в період гілкування культура вкриває поле густим килимом, створюючи ідеальні умови для розвитку грибних інфекцій, які зберігаються у насінні, на поверхні ґрунту та на рослинних рештках попередника. До таких небезпечних хвороб належить пероноспороз або несправжня борошниста роса (фото 1). Останні три роки ми спостерігаємо інтенсивне поширення цього збудника в різних регіонах України.

ознаки пероноспорозу на сої.jpg плямистості на сої_.jpg

Фото 1. Ознаки пероноспорозу та плямистостей на сої

Відмінність пероноспорозу від більшості хвороб у тому, що він має латентний період: перші ознаки ураження листків стають помітними лише через 10 днів після початку інфікування рослини. Стримати розповсюдження хвороби в цьому випадку можна. Але якщо не надати посівам вчасного захисту, недобір врожаю може сягати до 50%. Тому фахівці радять працювати на випередження й проводити профілактичну обробку фунгіцидами.

Для того, щоб захистити посіви сої від пероноспорозу або зупинити розповсюдження інфекції при появі перших її ознак, рекомендуємо застосовувати двокомпонентний фунгіцид ДОК Про (цимоксаніл, 300 г/кг + міклобутаніл, 200 г/кг). Завдяки активним речовинам препарат володіє надзвичайною лікувальною дією. Знищення патогена відбувається навіть через 1-3 дні після зараження за рахунок капсулювання інфікованих клітин рослини. Висока розчинність діючих речовин забезпечує швидке поширення фунгіциду по рослині й надійний «стоп-ефект».

Застосування фунгіциду ДОК Про забезпечує контроль не лише пероноспорозу, а й збудників таких хвороб, як альтернаріоз, іржа, сіра та біла гнилі. Розширений спектр дії препарату забезпечується поєднанням у його складі діючих речовин із різних хімічних класів, які мають різні властивості. А тому фунгіцид однаково ефективно контролює справжні та несправжні гриби.

Болівар Форте – стабільний захист, виражений health-ефект

Ще одна хвороба, про яку раніше говорили переважно в контексті захисту соняшнику та зернових – септоріоз – сьогодні все частіше вражає посіви сої. Якщо патоген зберігається на рослинних рештках, ураження ним молодих посівів сої неминуче. Іноді ознаки септоріозу у вигляді рудих плямок можна побачити вже на перших листочках сходів. За сприятливих погодних умов вони здатні розповсюдитися на всю рослину.

Для контролю септоріозу, а також інших поширених та небезпечних для сої хвороб, таких як борошниста роса, іржа та антракноз, ефективно застосовувати Болівар Форте (тебуконазол, 240 г/л + крезоксим-метил, 125 г/л). Двокомпонентний фунгіцид від ALFA Smart Agro зупиняє розвиток чутливих інфекцій та забезпечує захист рослини (в тому числі й нового приросту), що триває до 3-х тижнів. 

Болівар Форте володіє такими властивостями:
  • утворює на листках стабільні, стійкі до змивання опадами запаси діючих речовин;
  • має трансламінарну дію, а тому захищає навіть нижні частини листка, на які не потрапив робочий розчин;
  • локалізація хвороби відбувається за 1-2 години після застосування препарату;
  • ефективний проти широкого спектра патогенів на різних фазах їх розвитку;
  • проявляє виражений ефект здорової клітини (health-ефект, рис. 1).


Health eфект.png

Рис. 1.  Health-ефект (фізіологічний ефект застосування Болівар Форте)

Досліди, проведені у господарствах, доводять, що застосування фунгіциду Болівар Форте дозволяє отримати врожайність на 1,37 ц/га більше, ніж при використанні іншого двокомпонентного фунгіциду без health-ефекту. 

Артіс Плюс – комплексний захист від усіх поширених хвороб

Більшість грибних хвороб, які загрожують посівам сої, вражають листя, чим зменшують потенціал врожайності культури. Але серед небезпечних збудників є й такі, що можуть призвести до зараження бобів і насіння (наприклад, антракноз). У цьому випадку говоримо також про зниження якості зерна і, як наслідок, зменшення рентабельності агровиробництва.

Для тривалого захисту сої від широкого спектра небезпечних збудників у лінійці фунгіцидів ALFA Smart Agro є інноваційний фунгіцид Артіс Плюс (міклобутаніл, 125 г/л + тебуконазол, 125 г/л + тіофанат-метил, 250 г/л). Препарат має потужну лікувальну дію, характеризується широким спектром активності й забезпечує тривалий захист всієї рослини (до 4 тижнів).

Такі характеристики фунгіциду забезпечуються синергічною дією трьох активних компонентів з різних хімічних груп та з різними властивостями. Триазоли (міклобутаніл та тебуконазол) забезпечують капсулювання хвороби вже в перші години після обробки та подовження періоду захисту всієї рослини. Тіофанат-метил (із хімічної групи похідних бензимідазолу, тіофанати) створює надійний зовнішній екран на поверхні листа та захищає рослини від повторного зараження інфекцією.

Інноваційний фунгцид Артіс Плюс демонструє високу ефективність проти широкого спектра захворювань навіть за мінімальних норм застосування. За результатами польових випробувань внесення препарату з нормою 0,6-1,0 л/га забезпечує високу лікувальну та превентивну дії проти всіх основних грибних хвороб, серед яких антракноз, борошниста роса, іржа, септоріоз, а тому забезпечує кращу ефективність (рис. 2). 

вплив на врожайність.png

Рис. 2. Вплив різних схем захисту на врожайність сої. Фаза внесення ВВСН 14, Хмельницька обл., 2019 р.

Планувати фунгіцидні обробки посівів сої можна виходячи із наявних проблем на полі. Однак вигідніше працювати на випередження і зробити превентивну обробку багатокомпонентним фунгіцидом широкого спектра дії. Сучасні препарати дозволяють запобігти інфікуванню рослин, швидко зупинити хвороби, що почалися, та мінімізувати втрати врожаю.

Обираючи фунгіциди ALFA Smart Agro із стрімкою лікувальною дією, широким спектром фунгіцидної активності та тривалим захисним ефектом, агровиробники беруть під контроль грибні захворювання та зберігають якісні й кількісні показники врожаю сої. 

Журнал "Пропозиція"

Публікації