7 жовтня відбулась знакова подія не тільки для українського агробізнесу, а й для економіки країни в цілому — відкриття сучасного заводу з виробництва мікродобрив та засобів захисту рослин компанією ALFA Smart Agro, що є спадкоємицею відомої понад 15 років на ринку України «Альфа Хімгруп».
На урочисте відкриття заводу приїхало чимало поважних гостей: провідні представники аграрного сектору України з різних регіонів, представники органів влади — як центральних, так і місцевих. Не оминули таку знакову бізнес-подію прем’єр-міністр України Володимир Гройсман та міністр аграрної політики та продовольства України Тарас Кутовий.
Під час урочистого відкриття заводу Володимир Гройсман наголосив: «Це визначний день як для аграрного сектору, так і для економіки в цілому, оскільки 100% доданої вартості повністю залишається в Україні». Своєю чергою, Тарас Кутовий у виступі зазначив: «Для АПК це надасть стимул сільскогосподарським підприємствам, оскільки дозволить їм купувати продукцію за доступними цінами. Сподіваюся, що цей завод буде прикладом інвестицій для виробників».
Український проект на всі 100%
Компанія ALFA Smart Agro поставила перед собою завдання забезпечити агровиробників України та Європи якісними продуктами за розумною ціною завдяки впровадженню багаторівневого контролю якості (Multi-Control) на всіх етапах розробки, виробництва і застосування продуктів.
Прикметно, що Білоцерківський завод препаративних форм — це підприємство зі 100-відсотковими українськими інвестиціями. Більше того, завод спроектовано та збудовано за індивідуальним авторським проектом, створеним спільно фахівцями компанії та Державного науково-дослідного інституту «Еластик». Проектні роботи велися в 2013 році, в 2014-му розпочато будівництво.
«Ми інвестували у підприємство більше 110 млн грн. Ми відрізняємось від аналогічних виробництв тим, що на нашому заводі кожна лінія виділена під свій вид продукції», — зазначив під час відкриття голова правління ALFA Smart Agro Борис Тодоров.
На сьогодні вже повністю закінчені перша та друга черги будівництва. Згідно з планами розвитку, протягом 2017-2018 років планують ще інвестувати більше 90 млн грн у будівництво власного логістичного комплексу, виробництво тари та продукції у дрібному фасуванні, що особливо має попит серед малих фермерів.
Завод має відразу розвинену інфраструктуру та складається з трьох основних і кількох допоміжних дільниць. Це, зокрема, виробництво водних розчинів гербіцидів, десикантів та мікродобрив; виробництво засобів захисту рослин (ЗЗР) у формі концентратів суспензій (4 виробничі лінії, які призначені для окремого виробництва 4 типів продуктів — фунгіцидів, інсектицидів, гербіцидів та протруйників); виробництво ЗЗР у формі концентратів емульсій (планується в 2017 році). Крім того, на заводі розташовані такі підрозділи, як:
· хімічна лабораторія (розробляє та вдосконалює формуляції препаратів і шукає нові унікальні комбінації пост-патентних діючих речовин для створення нових розумних засобів захисту рослин);
· агрономічна лабораторія (досліджує ефективність діючих речовин ЗЗР проти шкідливих організмів та розробляє склад нових препаратів);
· міні-завод (прототип заводу, який дає можливість протестувати виробництво нових препаратів та зробити дослідні зразки продукту для подальшого їх випробування в агрономічній лабораторії).
В цілому проектна потужність заводу становить 11,4 тис. т продукції на рік, що дозволяє забезпечити майже 15% потреб українських агровиробників у засобах захисту рослин. Це допоможе знизити залежність від імпорту, адже сьогодні понад 90% засобів захисту рослин, що використовуються в Україні, ввозиться із-за кордону. Також планують експортувати продукцію до Польщі, Туреччини та Німеччини.
До речі, ще однією особливістю цього заводу є його екологічність. Адже ще на стадії проектування врахували усі ризики. Промислова каналізація на заводі відсутня, оскільки жодних стоків у процесі виробництва не утворюється. Всі залишки виробництва транспортуються для утилізації на ліцензійні державою підприємства. Зведений до мінімуму також викид шкідливих речовин у повітря.
Smart Agro — це розумна агрономія
Саме такий принципово новий формат діяльності обрала для себе компанія ALFA Smart Agro.
Суть Smart Agro полягає у трьох основоположних принципах: науковий підхід — це власні наукові розробки, а тому створені препарати не мають аналогів; точність — усі виробничі процеси чітко регламентуються, відтак, компанія може впевнено гарантувати агровиробникам як високу якість продукції, так і результативність від застосування; раціональність — це вигідне співвідношення ціна-якість: агровиробники отримають якісну продукцію за прийнятною ціною.
«Підприємство позиціонує себе у форматі Smart Agro. На заводі є хімічні та агрономічні лабораторії, а також міні-завод, за допомогою якого можна протестувати виробництво нових препаратів перед запуском основної лінії. Підхід доволі ґрунтовний, але й виклики ринку серйозні. Тому чекаємо від Alfa Smart Agro високої планки», — зазначив міністр агрополітики та продовольства України Тарас Кутовий.
Основу продуктової лінійки компанії становлять засоби захисту рослин. На сьогодні зареєстровано понад 50 препаратів (27 гербіцидів, 8 фунгіцидів, 7 інсектицидів, 4 продукти для обробки насіння, 1 десикант, а також 6 інших продуктів). 15 продуктів вже є розробками українських науковців компанії. Також компанія пропонує ринку лінійку мікродобрив ТМ Найс із 8 типів мікродобрив для різних сільськогосподарських культур, а також 7 гібридів кукурудзи та 7 гібридів соняшнику.
До запуску виробництва в Україні продукти, що були розроблені фахівцями компанії, вироблялися на заводах у Китаї. На сьогодні компанія займає 5% ринку засобів захисту рослин: з 70 тис. т засобів захисту рослин, що використовуються в агровиробництві в Україні, компанія забезпечила 3,9 тис. т.
Нова компанія ALFA Smart Agro в повній мірі відповідає образу сучасної європейської компанії. У її новій концепції комплексно реалізуються головні принципи розумної агрономії: раціональний підхід до агрохімії та агрономії в цілому, наукова обґрунтованість, точність та висока ефективність, а також суворе дотримання багаторівневого контролю якості на всіх етапах розробки, виробництва та застосування мікродобрив і засобів захисту рослин.
Володимир ГРОЙСМАН, прем’єр-міністр України:
— Компанія, яка святкує сьогодні свій день народження і відкриття заводу, починала свою діяльність з того, що купувала засоби захисту рослин закордоном за валюту і постачала їх в Україну, де продавала нашим фермерам. Сьогодні ця компанія відкриває свій власний завод, який принесе Україні додану вартість, створить робочі місця і принесе гроші в бюджет. На сьогодні ринок ЗЗР в Україні становить 6-7 млрд грн, які ми щорічно відправляємо у вигляді валюти за кордон, тим самим стимулюючи економіку країн-постачальників. Ми повинні зробити все для того, щоб створити в Україні своє виробництво, яке буде виробляти якісний і конкурентоспроможний продукт. Я як прем'єр-міністр України заявляю, що буду боротися за кожне робоче місце, і за кожну гривню, євро або долар, інвестований в національну економіку, і не дозволю пригнічувати бізнес мільйонними штрафами і незліченними перевірками. Ми всі зацікавлені, щоб кожна інвестована гривня була успішною, тому створимо в цьому місяці «Комітет відродження промисловості». Українська промисловість потребує особливої уваги. Наше завдання сьогодні — завойовувати нові ринки збуту нашої продукції.