Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Багатоїдні шкідники

Люцерновий клоп – Adelphocoris lineolatus Goeze.

Ряд напівтвердокрилі – Hemiptera

Родина сліпняки – Miridae

Поширений у Лісостепу, місцями – в Степу; завдає шкоди люцерні, еспарцету, інколи буркуну, конюшині, люпину та іншим насінникам бобових культур. Іноді в другому поколінні пошкоджує насінники цукрових буряків.

Морфологічні ознаки. Імаго розміром 7,5-9 мм, зеленувато-жовтого або світло-зеленого кольору, крапки на стегнах, іноді 3-4 плями на передньоспинці та дві смужки на щитку – чорні; коріум зі слабко або сильно розвиненою трикутною буруватою плямою; тіло зверху в сріблястих волосках; вусики 4-членикові, передній членик на 1/5 коротший за ширину голови, третій, четвертий та верхівка другого членика – іржаво-червоні. Яйце дещо зігнуте, із заокругленим нижнім кінцем, завдовжки в середньому 1,3 мм, жовтувате, згодом рожеве, блискуче. Личинки схожі на дорослих комах, з третього віку в них з’являються зачатки крил. Довжина личинок п’ятого віку – до 5 мм.

Біологічні особливості. Зимують у стадії яйця в стеблах бур’янів: деревію, щириці, березки, живокосту тощо, дуже рідко – в стеблах люцерни. В умовах Лісостепу відродження личинок відбувається на початку травня. Поява личинок ІІ – ІІІ віків збігається з фазою бутонізації люцерни. Личинки спочатку живляться соком молодих листків і пагонів, а потім – суцвіть і бобиків. Період розвитку личинок – 20-30 діб. На початку червня і до липня з’являються крилаті комахи, які живляться впродовж 5-7 діб, після чого самки відкладають у середньому 80-120 яєць, максимально – до 300, розміщуючи їх рядками по 10-20 штук у молоді стебла люцерни, іноді бур’янів. За оптимальних умов (середньодобова температура повітря +19…+30°С і вологість 60-70 %) розвиток яєць відбувається за 8-12 діб. У посушливих умовах частина яєць може діапаузувати до весни наступного року.

Масове виплоджування личинок другого покоління припадає на середину та кінець липня і залежно від стану кормової рослини триває 20-25 діб. Імаго на посівах трапляються з другої половини липня до вересня, в цей час самки відкладають зимуючі яйця. Клопи та їхні личинки, висмоктуючи сік з рослин, спричинюють пригнічення точки росту, листових та квіткових бруньок, затримання росту пагонів та квітконосів, а згодом – до обпадання листя, бутонів, квіток, зав’язі та появи щуплого насіння.

Заходи захисту. Розміщення насінників люцерни на відстані не менш як 500 м від інших бобових культур. Широкорядна сівба з міжряддями 70 см. Весняне боронування посівів у два сліди або дискування загущених посівів. Спалювання виволочок за межами поля. При чисельності клопів та їхніх личинок понад 20-30 екз. на 100 помахів сачком у фазу бутонізації застосування інсектицидів (КомандорСуперБізонНокаутЗалп). Скошування насінників люцерни на висоті 5-7 см з ретельним збиранням рослин.

Препарати