Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Багатоїдні шкідники

Бавовникова совка – Helicoverpa armigera Hbn.

Ряд лускокрилі, або метелики – Lepidoptera

Родина совки – Noctuidae

Шкідливість. Гусінь фітофага може живитися більш чим 120 видами рослин. Основними пошкоджуваними культурами є кукурудза, нут, томати, а також люцерна, соя та інші.

Морфологічні ознаки. Метелик з розмахом крил, 30-40 мм; забарвлення передніх крил сірувато-жовте з бурувато-червоними, розовими або зеленуватими відтінками з темною поперечною перетяжкою у зовнішнього краю; задні крильця більш світліші з бурою смугою у зовнішнього краю та темним серпоподібною плямою посередині. Самці, зазвичай, світліші за самиць. Яйця спочатку блідно-жовті, а далі – зеленуваті. Мають форму обрізаної знизу кулі (0,5-0,6 мм). У гусені забарвлення варіює від світло-зеленого та жовтого до червоно-бурого та фіолетово-чорного; голова жовта з плямами; вздовж тіла проходять 3 широкі темні повздовжні смуги; черевна сторона світла; довжина тіла дорослої гусені 35-40 мм. Лялечка 15-20 мм довжиною, темно-бура або червоно-коричнева.

Біологічні особливості. Зимує лялечка в ґрунті. Весною, коли температура ґрунту на глибині 10 см досягає +15…+16 ˚С, а середньодобова температура повітря – +18…+20 ˚С проходить виліт імаго фітофага. Основна маса вилітає протягом 10-15 днів, проте загальна тривалість льоту розтягується на місяць і довше. Яйця відкладаються розрізнено. Ембріональний розвиток триває 4-12 днів весною і восени та 2-4 дня влітку. Спочатку гусінь живиться тими частинами рослин, де вони відродились, а з III віку переходять на генеративні органи. Тривалість розвитку гусені складає 11-32 дні, лялечки – 12-17. За рік розвивається 1-2 покоління.

Заходи захисту. Знищення бур'янів, глибока зяблева оранка, міжрядні обробітки ґрунту на просапних культурах, збирання кукурудзи на силос на початку молочно-воскової стиглості, до появи гусениць старших віків і їх заляльковування.

За наявності 18 % рослин з яйцекладками або 6-8 % рослин з гусеницями I-II – віків застосування інсектицидів (НокаутСуперБізонЗалп). Ефективні суміші піретроїдних (Нокаут) і фосфорорганічних препаратів (СуперБізон) у половинних нормах їх витрат. Обробки проводять ввечері, коли гусінь харчується на рослинах. Обприскування рослин слід проводити проти гусениць молодших віків, які живляться відкрито, досить чутливі до інсектицидної дії і ще не встигли завдати відчутної шкоди.

Із біологічних заходів захисту застосовують дворазовий випуск совочної форми трихограми на початку – в період масового відкладання яєць метеликами по 50-100 тис. самиць на гектар з розрахунку одна самиця на 10 яєць шкідника. У разі розтягнутого відкладання яєць фітофагом практикують додатковий (третій) випуск трихограми через 5-7 днів після другого.

Препарати