Ряд лускокрилі, або метелики – Lepidoptera
Родина совки – Noctuidae
Поширена повсюдно.
Шкідливість. Гусениці першого покоління пошкоджують капусту та інші капустяні культури, другого – сильно пошкоджують цукрові буряки, об’їдають пластинки листя, залишаючи жилки. Крім капустяних рослин пошкоджує польові, овочеві, плодові та лісові культури, що належать до 30 родин.
Морфологічні ознаки. Метелик з розмахом крил 40-50 мм; передні крила темно-бурі з жовтувато-білою хвилястою лінією, яка посередині крила утворює два зубці, звернені назовні у вигляді латинської літери «W»; дві темні плями розміщені біля переднього краю, ниркоподібна пляма облямована білим або сама частково біла; задні крила сірі, з країв темніші. Яйце розміром 0,6-0,7 мм, жовтувато-біле, півкулясте, з 32-38 радіальними реберцями, з яких 12-14 досягають мікропілярної зони. Гусениця завдовжки 35-50 мм, 16-нога, мінливого забарвлення, від сірувато-зеленого до темно-бурого, майже чорного, по боках тіла широка жовта смуга, на спині — темний малюнок у вигляді «ялинки». Лялечка розміром 19-24 мм, червоно-бура, на кремастері два довгих вирости, які закінчуються сплюснутою булавою.
Біологічні особливості. Зимують лялечки у ґрунті, на глибині 8-12 см. Метелики вилітають у травні. Початок льоту метеликів збігається в часі зі встановленням середньодобової температури повітря +14…+16 °С і сумою ефективних температур ґрунту на глибині 7 см 189-196 °С. Метелики додатково живляться нектаром квіток, найчастіше бур’янів. Літають увечері й уночі, а вдень ховаються у затишних місцях.
Тривалість льоту метеликів становить 30-45 діб, масовий літ спостерігається впродовж 20-25 діб. Яйця самка відкладає групами, по 20-80 шт., на нижній бік листків різних культурних рослин та бур’янів, частіше капустяних. Плодючість — від 600 до 2600 яєць. Високі температури й низька вологість повітря в період льоту метеликів обмежують їхню плодючість. Ембріональний розвиток триває 6-12 діб.
Розвиток гусениць триває впродовж 25-30 діб. На заляльковування мігрують у ґрунт на глибину 5-12 см.
Частина лялечок шкідника в разі недостатнього зволоження ґрунту діапаузує. Для проходження повного циклу розвитку капустяної совки необхідна сума ефективних температур близько 700 °С.
Літ метеликів другого покоління відбувається у другій половині липня - у серпні. Гусениці другої генерації розвиваються впродовж 30-40 діб і пошкоджують капусту середніх і пізніх сортів. Заляльковування гусениць відбувається наприкінці вересня.
Заходи захисту. Оптимально ранні строки посіву льону, буряків, соняшнику та інших культур. Дотримання посівів і парових полів чистими від бур’янів, знищення бур’янів уздовж доріг. Глибока зяблева оранка полів, заселених совками. Міжрядні обробки просапних культур у період масового відкладання яєць. Випуск яйцеїда-трихограми по 50-100 тис. особин на 1 га в два строки. За наявності 2-3 гусениць на 1 м2 – обприскування посівів інсектицидами (СуперБізон, Нокаут, Залп). Ефективні суміші піретроїдних (Нокаут) і фосфорорганічних препаратів (СуперБізон) у половинних нормах їх витрат. Обробки проводять ввечері, коли гусінь харчується на рослинах.