Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Багатоїдні шкідники

Стебловий (кукурудзяний) метелик – Ostrinia nubilalis Hb.

Ряд лускокрилі, або метелики – Lepidoptera

Родина вогнівки – Pyraustidae

Поширення. В Україні зона значної шкідливості охоплює лісостепову і північ степової зони. Гусениця пошкоджує кукурудзу, коноплю, просо, хміль, соняшник, розвивається на товстостеблих бур’янах.

Морфологічні ознаки. Метелик розміром 26-32 мм, передні крила самця бурувато-коричневі з широкою світлою зубчастою смугою вздовж зовнішнього краю і темною плямою біля середини переднього краю; у самки передні крила світліші, біло-жовті або світло-коричневі. Гусениця 20-25 мм, сіро-жовта з червоним відтінком і поздовжньою смугою на спині; голова і щиток бурі. Лялечка 18-20 мм, жовто-коричнева з чотирма гачкоподібними шпичками на кремастері.

Біологічні особливості.Зимують гусениці в стеблах пошкоджених рослин, у середині травня – на початку червня заляльковуються. Літ метеликів, як правило, збігається в часі з початком викидання волотей кукурудзою. Самки відкладають яйця, розміщуючи їх купками по 15-20 штук, з нижнього боку листка; стадія яйця триває від 3 до 14 діб.

Гусениці розселяються по рослині й у захищених місцях (у пазухах листка, під обгортками качана тощо), вгризаються в середину стебла, де живляться. Закінчивши живлення, вони залишаються в пошкодженому стеблі на зимівлю. На півдні частина гусениць першого покоління відразу заляльковується, і в серпні – вересні розвивається друге покоління.

Заходи захисту.Знищення товстостеблих бур’янів; своєчасне і на максимально низькому зрізі збирання кукурудзи; глибока зяблева оранка з попередньою обробкою стерні боронами. З біологічних засобів застосовують дворазовий випуск вогнівкової раси трихограми на початку відкладання яєць і через тиждень. При ЕПШ на кукурудзі у фазі 6 – 8 листків і після викидання волоті три кладки яєць на 100 рослин і 1-2 гусениці на одну рослину або через два тижні після максимуму льоту метеликів – 7 кладок яєць на 1 м2 або 5 кладок яєць на 10 рослин рекомендується застосовувати інсектициди (ЗалпСуперБізонНокаут). Ефективні суміші піретроїдних (Нокаут) і фосфорорганічних препаратів (СуперБізон) у половинних нормах їх витрат.

Препарати