Збудники – недосконалі гриби роду Fusarium Link. Найпоширенішими є F. graminearum, F. sporotrichiella, F. culmorum і F. avenaceum. Ці види відрізняються за наявністю чи відсутністю мікронідій, хламідоспор, за морфологічними особливостями макронідій.
Поширений повсюди, особливої шкоди завдає в роки з вологою погодою та помірними температурами після фази колосіння.
Шкідливість. Недобір врожаю при ураженні всього колоса становить 82%, половини – 76, третини – 44, крім того, близько 70% зерен втрачають схожість. Фузаріоз колоса погіршує хлібопекарські якості борошна. Зерно, уражене видами F. sporotrichiella, F. graminearum може викликати отруєння людей та тварин.
Ознаки ураження. Симптоми ураження колоса виявляються насамперед у вигляді знебарвлення колоскових лусочок, що добре помітно на фоні здорового зеленого колосся. За сприятливих умов (відносна вологість повітря понад 71 % і температура вище +15°С в період від цвітіння до збирання врожаю) на ураженому колосі залежно від виду збудника з’являється наліт міцелію білого, рожевого, оранжевого, червоного кольору. На міцелії утворюються конідії. У кінці вегетації деякі види збудників утворюють перитеції чорного кольору – сумчаста стадія гриба. При ранньому і сильному ураженні зернівка стає легкою, зморшкуватою, білою, втрачає блиск та скловидність, ендосперм крихкий, боріздка глибока. При більш пізніх строках ураження зернівка за зовнішніми ознаками не відрізняється від здорової, але несе в собі внутрішню інфекцію.
Джерело інфекції. Рослинні рештки, ґрунт, насіння. Зараження відбувається сумкоспорами, конідіями, які поширюються за допомогою вітру, дощу, комах.
Розвитку хвороби сприяє підвищена вологість та температура повітря, дощі. Критичним періодом для зараження є фаза цвітіння.
Заходи захисту. Заорювання рослинних решток зернових культур та кукурудзи; підбір скоростиглих та стійких сортів, своєчасне збирання врожаю та швидке просушування зерна до 14 %. Обприскування посівів фунгіцидами (Альфа-Тебузол, Фенікс, Фенікс Дуо) потрібно проводити під час цвітіння і по можливості при настанні сприятливих для зараження погодних умов.