Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Хвороби/Хвороби зернових колосових культур

Снігова, або фузаріозна плісень - Fusarium nivale (Fr.) Ges., F. culmorum Sacc., F. avenaceum Sacc., F. graminearum Schwabe.

Збудники – недосконалі гриби роду Fusarium Link., найчастіше – Fusarium nivale (Fr.) Ges., а також – F. culmorum Sacc., F. avenaceum Sacc., F. graminearum Schwabe.

Поширена переважно на Поліссі та в західних областях Лісостепу. Уражує озимі пшеницю жито, ячмінь. З’являється після танення снігу.

Шкідливість. При помірному розвитку хвороби втрати можуть становити 12,3%, а за умов епіфітотії – до 55 %.

Ознаки ураження. На листках виникають водянисті плями, на яких утворюється спочатку ніжний, а потім рожевий наліт. При масовому його утворенні листки склеюються і відмирають. Часто уражуються їх піхви і навіть вузли кущення.

Джерела інфекції. Зараження рослин відбувається, перш за все, через ґрунт, оскільки збудник може зберігатися на пожнивних рештках, але можливо також і зараження з посівним матеріалом.

Розвиток хвороби. У посівах, що сильно розкущилися, поширенню інфекції сприяють висока вологість повітря та низькі температури, близькі до нуля. Якщо посіви на незамерзлому ґрунті довгий час покриті снігом (низька освітленість і високий вміст CО2), створюються особливо сприятливі умови для розвитку гриба.

Ураження листків, а пізніше і колосків відбувається аскоспорами і конідіямі, які поширюються вітром та дощем.

Заходи захисту. Зниженню шкідливості хвороби сприяє сівба протруєним насінням (Альфа-Стандарт, Венцедор); руйнування снігової кірки, ранньовесняне боронування, підживлення рослин азотними добривами.

Препарати