Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Хвороби/Хвороби зернових колосових культур

Церкоспорильозна гниль, або очкова плямистість - Pseudocercosporella herpotrichoides (Fron.) Deighton.

Збудник – недосконалий гриб Pseudocercosporellaherpotrichoides(Fron.) Deighton (Cercosporella herpotrichoides Fron.)/

Поширена повсюди, але найбільшої шкоди завдає на Поліссі, у Західному і Центральному Лісостепу, в Степу, на зрошенні. Уражує пшеницю, ячмінь, жито.

Шкідливість. Зниження продуктивності в результаті прямого (ураження провідної тканини) та побічного (полягання пшениці, викликане захворюванням) впливів залежить від ступеня ураження і може досягати до 30 %. Економічних втрат слід очікувати, якщо в стадії молочної стиглості у більшості рослин стебла на 50 % набули коричневого кольору чи 30 % стебел згнило.

Ознаки ураження. Хвороба викликає почорніння коренів, підземного міжвузля і основи стебла. На першому, а при сильному ураженні і на наступних міжвузлях утворюються довгасті овальні плями з розпливчастою бурою або рожевою облямівкою. Усередині цих плям часто утворюється темна строма і тоді вони дещо нагадують "око" (очкова плямистість). Ураження може з’являтися і на листкових піхвах. При сильному ураженні, коли плями оперізують стебло до половини і більше, воно ламається. Це викликає безладний характер вилягання рослин на відміну від вилягання в один бік під дією сильного дощу чи вітру.

Конідії безбарвні, голкоподібні, дещо зігнуті, з 5-7 перегородками, розміром 30-63×2-3 мкм. Конідієносці короткі, одно-, три клітинні.

Джерела інфекції. Рослинні рештки, на яких гриб може зберігати патогенність до трьох з половиною років у формі міцелія.

Розвиток хвороби. Зараження посівів відбувається ранньої весною під час фази виходу рослин у трубку. Оптимальна температура для зараження близько +9°С. Розвитку хвороби сприяє холодна волога осінь, м’яка зима з відлигами та дощова прохолодна весна.

Заходи захисту. Дотримання 3-5 річної сівозміни; боронування озимих зернових культур. Якщо ступінь ураження нормально розвинутих стебел до кінця кущення складає 15 %, а решти стебел 50 %, а у фазі виходу в трубку відповідно 15 та 30 %, то проти інфекційного полягання рослин посіви обприскують фунгіцидами (Фенікс Дуо).

Препарати