Збудники – недосконалі гриби з роду Septoria. Найчастіше на озимій пшениці зустрічаються Septoria tritici Rob. et Desm., Septoria graminum Desm., які уражують переважно листки і піхви листків та S. nodorum Berk., що уражує всі надземні органи, в тому числі й колосся.
На житі відомо сім видів збудників септоріозу, найчастіше зустрічаються – S. secalis PriletDel, S. secalina Sacc, S. graminum Desm., S. nodorum Berk.
Шкідливість. Септоріоз призводить до зменшення асиміляційної поверхні, передчасного всихання листків і рослин, зниження врожаю зерна і погіршення його посівних та технологічних якостей. Втрати врожаю можуть становити 40%.
Ознаки ураження. З’являється на листках, листкових піхвах, стеблах і колоссі. На сходах перші симптоми з’являються у вигляді дрібних хлоротичних або жовтуватих плям. Пізніше плями збільшуються, стають світло-бурими з темною облямівкою або без неї. У центрі плям утворюються темно-коричневі, блискучі пікніди у вигляді чорних крапок. На стеблах хвороба виявляється як розпливчасті плями без облямівки. На колоскових лусочках септоріоз має вигляд розпливчастих темно-бурих або темно-фіолетових плям. У місцях ураження тканина світлішає і на ній формуються пікніки.
Джерела інфекції. Зберігаються збудники на післяжнивних рештках, на сходах падалиці, посівах озимих, на дикорослих злакових травах, a S. nodorum – і на насінні. В Україні виявлено паразитування на зернових колосових культурах сумчастої стадії збудників септоріозу, які належать до роду Leptosphaeria. Сумкоспори є додатковим джерелом інфекції, основна ж роль у зараженні та перезараженні рослин належить пікноспорам.
Розвиток хвороби. Зараження відбувається при наявності крапель води на рослинах та температурі в межах +5…+30°С (оптимум +20…+25°С).
Ураженню посівів сприяють тривала волога і тепла вітряна погода, опади, особливо в період колосіння – цвітіння, пізні строки сівби, внесення тільки азотних добрив.
Заходи захисту. Дотримання сівозміни та просторової ізоляції від минулорічних посівів; знищення рослинних решток після збирання врожаю відповідним обробітком ґрунту; оптимальні строки посівів; вирощування стійких сортів. Високоефективними є обробки посівів фунгіцидами (Фенікс, Фенікс Дуо)