Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Хвороби/Хвороби зернових колосових культур

Темно-бура плямистість - Bipolaris sorokiniana Shoem., Drechslera tritici-repens Ito.

Збудником хвороби є недосконалі гриби Bipolaris sorokiniana Shoem (ячмінь, жито) та Drechslera tritici-repens Ito.

Поширення. Зустрічається повсюди. Уражує пшеницю, жито, ячмінь.

Шкідливість. Найбільше шкодить у роки з теплим та дощовим літом. При інтенсивному розвитку хвороби втрати врожаю можуть становити 30-40%.

Ознаки ураження. На листках спочатку з’являються жовто-бурі плями, дещо витягнуті вздовж листка. У центрі вони більш світлі з темно-бурою облямівкою. Плями виявляються і на міжвузлях, що призводить до вилягання рослин. У вологу погоду на уражених листках утворюється бурий або темно-сірий наліт, стебло вкривається чорним нальотом, що складається з конідіального спороношення гриба.

При ураженні колосся колоскові лусочки (плівки) буріють, зародковий кінець зернівки стає коричневим або чорним, тоді хворобу називають "чорним зародком".

Джерела інфекції. Зберігаються збудники на рослинних рештках, зерні у вигляді міцелію та конідій.

Розвиток хвороби. Теплий сухий ґрунт сприяє первинному зараженню сходів і основи стебла. Конідії, що відповідають за вторинне і подальше зараження розсіваються вітром. Епідемічне поширення в листку і колосі йде при високій температурі (вище +20°С) та достатній вологості (для успішного зараження необхідне зволоження листя, щонайменше, протягом 16 годин). При високій вологості, що зберігається впродовж довгого часу, зафіксовані випадки, коли латентний період від початку зараження і до нового спороутворення продовжувався близько тижня.

Заходи захисту. Дотримання сівозміни; заорювання рослинних решток; оптимальні строки посіву зернових культур. Високоефективним є протруєння насіння (Венцедор) та обприскування посівів фунгіцидами (Фенікс, Фенікс Дуо). Обприскування фунгіцидами слід проводити під час цвітіння і, по можливості, при настанні сприятливих для зараження погодних умов.

Препарати