Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Хвороби/Хвороби кукурудзи

Іржа - Puccinia sorhi Schw.

Збудник - гриб Puccinia sorhi Schw.

Поширення. Хвороба поширена повсюдно в регіонах вирощування кукурудзи. Частіше зустрічається в Закавказзі, на Чорноморському узбережжі Кавказу, не дуже часто в районах помірного клімату Європи, у США, Мексиці, Південній Африці, Індії та Непалі (на виді Oxalis). В Україні іржа розповсюджена переважно в західних областях, особливо у Закарпатті, де в окремі роки вона завдає значної шкоди. В степових областях це захворювання спостерігається наприкінці вегетації і до великих збитків не призводить.

Шкідливістьпроявляється в передчасному всиханні листя, внаслідок чого рослини слабнуть, качани виростають недорозвиненими, зерно щупле, з низькою схожістю. Значимих втрат урожаю слід очікувати, якщо спостерігається сильне ураження листя, розташованого вище місця прикріплення качанів.

Ознаки ураження можуть з’являтися на рослинах кукурудзи протягом всієї вегетації, але частіше проявляються починаючи з фази викидання волоті. Це малопомітні, хаотично розташовані світло-жовті плями, на яких згодом утворюються коричневі пустули іржі довжиною 1+3 мм. Пустули мають вигляд дрібних округлих чи витягнутих подушечок, спочатку прикритих епідермісом, потім порошистих, за кольором від золотисто-бурих до світло-коричневих. Вони з’являються на всіх надземних органах рослин, особливо рясно на листі, як з нижнього, так і з верхнього боку. Пустули являють собою вмістилища спорової маси.

Джерела інфекції. Збудник має повний дводомний цикл розвитку. На проміжних господарях (кислиці Oxalis stricta L., О. corniculata L. та ін.) розвиваються спермогонії та ецидії. Проте, ецидіальна стадія незначна, оскільки урединіоспори збудника зимують на рослинних рештках в районах з теплими зимами. Дуже рідко джерелом інфекції може бути заражене насіння.

Розвитку і розповсюдженню іржі на кукурудзі сприяють прохолодні температури (+16...+23°С), висока відносна вологість повітря (80-100%) та крапельнорідка волога. Мінімальною для проростання уредоспор є температура повітря +4°С, оптимум і максимум відповідно +17 і +32°С.

Заходи захисту. Впровадження у виробництво стійких гібридів. На насіннєвих посівах рекомендується використання фунгіцидів (Альфа-Тебузол, Фенікс, Фенікс Дуо) від появи перших спорових мас на листі.

Препарати