Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Хвороби/Хвороби гороху

Борошниста роса - Erysiphe communis Grev. f. pisi Dietrich.

Збудник - сумчастий гриб Erysiphe communis Grev. f. pisi Dietrich.

Поширення. В Україні хвороба зустрічається повсюдно. Інтенсивний розвиток борошнистої роси спостерігається на початку цвітіння гороху і продовжується до кінця вегетації культури.

Шкідливість. Збудник порушує фізіологічні функції рослин (посилюється транспірація, зменшується асиміляційна поверхня листя, порушуються процеси фотосинтезу). Сильно уражене листя, квітки та зав'язь передчасно відмирають і опадають; стулки бобів, уражених в ранній період, вкриваються виразками, буріють і передчасно засихають. В залежності від ступеня ураженості бобів, недобір урожаю в окремі роки складає 0,23-0,42 т/га. Також хвороба різко знижує якість овочевого гороху. Уражені борошнистою росою рослини гороху не придатні для кормових цілей через свою токсичність.

Ознаки ураження. Перші ознаки ураження проявляються на окремих листках нижнього ярусу у вигляді слабкопомітного павутинистого нальоту, який дуже швидко вкриває майже всю поверхню надземних органів гороху. На верхньому боці листків, на стеблах, квітках і бобах утворюється білий борошнистий наліт міцелію. Разом з розвитком грибниці формуються ланцюжки одноклітинних безбарвних конідій гриба бочковидної або еліптичної форми.

Джерела інфекції. Післязбиральні рештки та багаторічні дикорослі бобові.

Розвиток хвороби. Оптимальними умовами для проростання спор борошнистої роси є вологість повітря 96-98% та температура повітря +20...+25°С.

Заходи захисту. Дотримання 3-4 річного чергування культури в сівозміні; раннє збирання фуражних сортів культури, до масового прояву хвороби; знищення рослинних решток після збирання врожаю відповідним обробітком ґрунту. На насіннєвих посівах, в сприятливих умовах для розвитку хвороби, застосування фунгіцидів (Альфа-Стандарт, Фенікс, Фенікс Дуо).

Препарати