Збудник – гриб Peronospora brassicae Goem.
Ознаки ураження. Хвороба проявляється в усі фази розвитку рослин. На листках з верхнього боку утворюються жовтуваті розпливчасті плями, а з нижнього, а також на стеблах і стручках з'являється світло-фіолетовий наліт. Уражені листки та інші органи рослин усихають. Гриб утворює дихотомічно розгалужені конідієносці з еліпсоподібними одноклітинними безбарвними конідіями, якими він поширюється під час вегетації рослин. В уражених тканинах формуються кулясті, діаметром 25–30 мкм ооспори, які зимують у рослинних рештках.
Джерела інфекції. Збудник зберігається у вигляді ооспор в ґрунті та міцелію в насінні, де зберігає життєдіяльність до 6 років.
Розвиток хвороби. Розповсюдження інфекції на сусідні рослини здійснюється краплинами дощу. Проростають конідії при наявності краплинно-рідкої вологи на листках та температурі повітря +8…+12˚С. Спороношення гриба утворюється вночі чи вранці при наявності вологи та температурі повітря +15…+19˚С. При температурі повітря вище 25 ˚С конідії не формуються. Тому у озимого ріпаку захворювання має значення, переважно, на молодих рослинах восени чи на початку весни. З підвищенням температури повітря розвиток патологічного процесу пригнічується.
Заходи захисту. Знищення рослинних решток після збирання врожаю відповідним обробітком ґрунту; використання для посіву здорового посівного матеріалу. При з'явленні ознак хвороби посіви обробляють дозволеними фунгіцидами з обов’язковим додаванням прилипача (ПАР Альфалип).