Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Хвороби/Хвороби ріпаку

Фомоз - Phoma lingam Desm.

Збудник – гриб Phoma lingam Desm.

Ознаки ураження. На листках, стеблах і стручках з'являються округлі або концентричні світло-бурі з численними пікнідами плями. Уражені органи рослин усихають, а насіння в стручках недорозвиваеться. У пікнідах формуються безбарвні одноклітинні пікноспори.

Джерела інфекції. Збудник зимує в заражених рослинних рештках та насінні, де може зберігати життєдіяльність до 4-7 років.

Розвиток хвороби. Утворені на перезимувавши рослинних рештках псевдотеції з аскоспорами здійснюють первинне зараження. Розповсюджується збудник конідіями за допомогою краплин дощу, вітру, комах чи механічного контакту.

Сильний розвиток інфекції спостерігається при монокультурному вирощуванні хрестоцвітих культур на перезволожених ґрунтах, при високій вологості повітря (вище 70-80 %), температурі повітря +21…+25˚С та механічному пошкодженні рослин.

Заходи захисту. Знищення рослинних решток після збирання врожаю відповідним обробітком ґрунту; використання для посіву здорового посівного матеріалу. При з'явленні ознак хвороби посіви обробляють фунгіцидами (Альфа-Тебузол) з обов’язковим додаванням прилипача (ПАР Альфалип).

Препарати