Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Хвороби/Хвороби соняшнику

Септоріоз (бура плямистість листя) - Septoria helianthi Ellis et Kellerm.

Збудник хвороби - недосконалий гриб Septoria helianthi Ellis et Kellerm.

Поширення. Хвороба поширена в Україні в усіх зонах вирощування соняшника. При сильному ураженні листя передчасно засихає, зменшується врожай та вміст олії в насінні.

Ознаки ураження рослин частіше проявляються на листі в другій половині літа у вигляді світло-жовтих округлих або полігональних плям діаметром 0,8-1 см, з часом центральні частини плям набувають темно-коричневого забарвлення. В дощову погоду уражена тканина часто випадає і листя стає дірчастим. При сильному розвитку хвороби плями зливаються і листя передчасно засихає. З верхнього боку листа на плямах з'являються темні крапки - округлі, дрібні, занурені в тканину пікніди плодоношення гриба. В пікнідах, за умов достатньої зволоженості утворюються безбарвні нитковидні, на кінцях загострені, септовані пікноспори, які виходять на поверхню у вигляді білих крапельок.

Влітку, при сприятливих умовах для розвитку інфекції, симптоми хвороби спостерігаються і на кошиках, частіше на листках обгортки у вигляді бурих відносно великих плям. Хвороба проявляється при надмірному зволоженні.

Джерела інфекції. Патоген зимує у вигляді пікнід на уражених рослинних рештках і насінні.

Розвиток хвороби. Навесні з них виходять пікноспори і поширюючись повітряними потоками заражують рослини. Розвитку хвороби сприяє волога і тепла погода.

Заходи захисту. Дотримання 2-3 річної сівозміни з просторовою ізоляцією від сильно уражених минулорічних посівів. Хімічний захист, зазвичай, не проводиться, але при сприятливих умовах для розвитку хвороби застосовують фунгіциди (Альфа-Стандарт).

Препарати