Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Бур'яни/Клас дводольні/Ранні ярі

Редька дика - Raphanus raphanistrum L.

РОДИНА КАПУСТОВІ (ХРЕСТОЦВІТІ) - BRASSICACEAE (CRUCIFERAE)

Однорічний ярий ранній бур'ян з тонким стрижневим коренем і прямостоячим, висотою 30-60 см, розгалуженим коротковолосистим стеблом. Листки черешкові, ліровидно-роздільні, з довгасто-яйцевидними нерівномірно-зубчастими частинками. Квітки правильні, двостатеві, роздільнопелюсткові, в нещільних китицеподібних суцвіттях. Оцвітина подвійна, 4-членикова; пелюстки до 20 мм завдовжки, світло-жовті, рідше білі, з жовтими або фіолетовими жилками і довгим кінчиком, вдвічі довші, ніж притиснуті до них чашолистки. Тичинок 6, з них 2 коротші за інші. Маточка одна, стовпчик її невиразний, приймочка головчаста. Плід – стручок 30-80 мм довжиною і 3-4 мм шириною, блідо-жовтий, не розкривається, циліндричний, твердий, членистий, чотковидний з довгим носиком; після достигання розпадається на 5-8 (11) окремих члеників, що містять по одній насінині. Насінина З-3,5 мм діаметром, овально-куляста, сітчасто-ямчаста, червонувато-коричнева. Стиглі стручки опадають і засмічують грунт, частина члеників стручків, що за формою і розміром дуже подібні до насінин хлібних злаків, потрапляє в зерно і важко відокремлюється від нього.

Розмножується виключно насінням; одна рослина дає 160-2500 насінин, що достигають в липні, максимальна плодючість 12 тис. насінин, насіння зберігає життєздатність в грунті понад 10 років; мінімальна для проростання температура +2...+4°С; насіння дружно проростає лише після перезимівлі, маючи період спокою, що триває 6-8 місяців; сходи з'являються з глибини 2-5 см. Сім'ядольні листки довжиною 10-15 мм, на довгих опушених черешках. Перший листок ліровидний, з великою округлою верхівковою чашею.

Дуже поширений на всій території України, особливо на Поліссі та в північній частині Лісостепу. Засмічує ярі посіви: ячменю, вівса, гороху, льону, люпину. Росте також на городах, у лісорозсадниках, біля доріг тощо.

Цвіте в червні – серпні. Добра медоносна і олійна рослина, але непридатна як зелений корм, особливо для ягнят і свиней.

Хімічні заходи боротьби:

Альфа-Бентазон (бентазон, 480 г/л)

Альфа-Бригадир (десмедифам, 71 г/л + фенмедифам, 91 г/л + етофумезат, 112 г/л)

Альфа-Гетьман (метолахлор 960 г/л)

Альфа-Дикамба (дикам ба 480 г/л)

Альфа-Нуфурон (нікосульфурон 750 г/кг)

Альфа-Маїс (тифенсульфурон-метил 750 г/кг)

Альфа-Прометрин (прометрин, 500 г/л)

Альфа-Стар (трибенурон-метил, 750 г/кг)

Альфа-Стар-Дуо (тифенсульфурон-метил, 500 г/кг + трибенурон-метил, 250 г/кг).

Гладіатор (метамітрон 700 г/л)

Отаман (ізопропіламінна сіль гліфосату, 480 г/л, у кислотному еквіваленті - 360 г/л)

Отаман Екстра (калійна сіль гліфосату 663 г/л, у кислотному еквіваленті – 540 г/л)

Рамзес (похідні сульфонілсечовини)

Альфа-Дикват (дикват 150 г/л)

Препарати