Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Бур'яни/Клас дводольні/Напівпаразитичні

Дзвінець великий - Rhinanthus major L.

РОДИНА РАННИКОВІ - SCROPHULARIACEAE

Однорічна напівпаразитична рослина із стрижневим коренем і великою кількістю його розгалужень, які вкриті гаусторіями (присосками).

Стебло пряме, висотою 30-60 см, розгалужене, з темними смужками, рідко вкрите білими кучерявими волосками. Листки видовжено-ланцетні, майже голі, тупошиловидні, зубчасті, 4-6. см завдовжки. Квітки зібрані в колосовидні китиці на верхівці стебла і гілок. Віночок жовтий, верхня губа з фіолетовими зубчиками.

Плід – двогнізда коробочка кулястої форми, дещо сплюснута. Насінина овальної форми, з криловидною облямівкою, сплюснута, довжиною 3,5-4, шириною 2,5-3,25, товщиною 0,5 мм. Маса 1000 насінин 1,5-1,75 г. Одна рослина дає до 700 насінин, які сходять у квітні – травні з глибини не більше 6 см. Цвіте в червні – липні, достигає в липні – серпні.

Поширений на Поліссі та в Лісостепу, паразитує на озимому житі та інших злакових, завдає значної шкоди також на луках. Дзвінець весняний (R. vernalis) – близький вид, трапляється на луках, лісових галявинах, інколи у посівах.

Хімічні засоби боротьби:

Альфа-Бентазон (бентазон, 480 г/л)

Альфа-Дикамба (дикам ба 480 г/л)

Альфа-Стар (трибенурон-метил, 750 г/кг)

Альфа-Стар-Дуо (тифенсульфурон-метил 500 г/кг + трибенурон-метил 250 г/кг)

Отаман (ізопропіламінна сіль гліфосату 480 г/л, у кислотному еквіваленті - 360 г/л)

Отаман Екстра (калійна сіль гліфосату 663 г/л, у кислотному еквіваленті – 540 г/л)

Альфа-Дикват (дикват 150 г/л).

Препарати