Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Бур'яни/Клас дводольні/Багаторічні

Хвощ польовий - Eguisetum arvense L.

РОДИНА ХВОЩОВІ - EQUISETACEAE

Багаторічна кореневищна рослина, що має дві форми - спорофітну і вегетативну. Спороносні стебла спорофіта тонкі (2-6 мм), буруваті, зі спороносним колоском, а вегетативні плодоносні зелені, розгалужені, жорсткі, ребристі, довжиною 4-40 см.

Листки мутовчасті, у спороносних стебел – недорозвинуті, в вигляді лусок, що зрослися в трубку, утворивши глечикоподібну піхву з 8-12 ланцетними гострими зубцями; у неплодоносних стебел – у вигляді декількох зелених ламких члеників. Піхви неплодоносних стебел 5-12 мм, зелені, з чорнуватими білооблямованими зубцями, довжина яких дорівнює половині довжини трубочки піхви. Гілки 4-5-гранні, розташовані кільцями; перше їх міжвузля довше за відповідну піхву стебла.

Коренева система у вигляді почленованого кореневища, що проникає в грунт на глибину 30-100 см. Основна маса кореневищ знаходиться на глибині 30–60 см. На їх вузлах утворюються невеликі бульби, що містять запаси поживних речовин. Спорангії (5–10) розміщені на нижньому боці щитковидних споролистків (спорофілів), зібраних у колоски на кінцях стебел спорофіта.

Зимують вегетаційні підземні стебла – кореневища, з яких рано з'являються плодоносні пагони із спорангіями. Спори достигають у березні – травні, після чого плодоносні стебла відмирають. Спори проростають, утворюють заростки, на яких утворюються статеві органи. При заплідненні жіночої клітини виникає зигота, з якої розвиваються літні спорофітні рослини із зачатками кореневища. Вегетативне розмноження відбувається за рахунок утворення пагонів з кореневищ, що триває до пізньої осені. Відрізки кореневищ завдовжки 1 см здатні давати пагони. Останні можуть з'являтися з глибини не більше 50 см. Злісний засмічувач полів і городів, особливо у вологих місцях, на кислих грунтах.

На болотах, вогких луках, по берегах рік та різних водойм. На більшій частині України поширений отруйний для худоби хвощ болотний, що відрізняється від хвоща польового наявністю часто галузистих, глибокоборозенчастих з 4-12 дуже опуклими реберцями стебел завдовжки 15-50 см з вузькою центральною порожниною.

Хімічні засоби боротьби:

Альфа-Дикват (дикват 150 г/л) + Альфа-Стар (трибенурон-метил 750 г/кг) + ПАР Альфалип

Альфа-Дикват (дикват 150 г/л) + Альфа-Стар-Дуо (тифенсульфурон-метил 500 г/кг + трибенурон-метил 250 г/кг) + ПАР Альфалип.

Препарати