Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Бур'яни/Клас дводольні/Багаторічні

Щавель горобиний - Rumex acetosella L.

РОДИНА ГРЕЧКОВІ - POLYGONACEAE

Багаторічний коренепаростковий бур'ян. Стебло пряме, розгалужене, 15-60 см висотою. Листки чергові, нижні списовидні, черешкові, верхні – ланцетні або лінійно-ланцетні, майже сидячі. Коренева система стрижнева з розгалуженнями, на яких утворюються вегетативні бруньки і зачатки дочірніх пагонів. Квітки в рідких китицях, що утворюють нещільну волоть. Оцвітина майже не розростається. Цвіте в червні – липні, часто в перший рік життя. Плід тригранний, на верхівці слабозагострений світло- чи рудувато-коричневий горішок, довжина й ширина якого 0,75-1,2, товщина 0,5-1 мм. Маса 1000 горішків 0,2-0,3 г. Плодоносить в липні – вересні. Максимальна плодючість однієї рослини 10 тис. горішків, що проростають лише через 2-3 місяці після достигання з глибини не більше 8-10 см. Сходи з'являються з насіння, а пагони з підземних бруньок в квітні – травні. Оптимальна температура проростання горішків +20...+22°С. В грунті насіння зберігає життєздатність близько 10 років.

Епікотиль не розвинутий, гіпокотиль блідо-зелений. Сходи кислі на смак. Росте на полях і пасовищах, особливо рясно на кислих вологих піщаних грунтах. Молоді листки їстівні.

На слабокислих та нейтральних грунтах росте інший вид – щавель кінський. Він відрізняється від щавлю горобиного добре розвинутими широко-трикутно-яйцевидними листками, а також більшими розмірами рослини, що досягають іноді 150 см заввишки. Щавель кінський належить до багаторічних стрижнекореневих бур'янів і є небажаною домішкою до сіна. Бджоли з цієї рослини беруть пергу.

Хімічні засоби боротьби:

Альфа-Бентазон (бентазон, 480 г/л)

Альфа-Дикамба (дикам ба 480 г/л)

Альфа-Нуфурон (нікосульфурон 750 г/кг)

Альфа-Маїс (тифенсульфурон-метил 750 г/кг)

Альфа-Прометрин (прометрин, 500 г/л)

Альфа-Стар (трибенурон-метил, 750 г/кг)

Альфа-Стар-Дуо (тифенсульфурон-метил 500 г/кг + трибенурон-метил 250 г/кг)

Еталон (ацетохлор 900 г/л), (сходи буряну з насіння)

Отаман (ізопропіламінна сіль гліфосату 480 г/л, у кислотному еквіваленті - 360 г/л)

Отаман Екстра (калійна сіль гліфосату 663 г/л, у кислотному еквіваленті – 540 г/л)

Альфа-Дикват (дикват 150 г/л).

Препарати