Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Шкідники однорічних бобових культур

Горохова совка – Ceramica pisi L.

Ряд лускокрилі, або метелики – Lepidoptera

Родина совки, або нічниці – Noctuidae

Поширена повсюдно.

Шкідливість. Поліфаг. Пошкоджує горох, конюшину, люцерну, вику, люпин та інші бобові, цукровий буряк, льон, цибулю, кукурудзу, картоплю, багато польових, садових, овочевих культур, а також бур’яни.

Морфологічні ознаки.Метелик з розмахом крил 36-42 мм; передні крила червонувато-бурі з жовтуватими поперечними лініями; кругла й ниркоподібна плями сірувато-бурі, поміж ними чорнуватий трикутник; крайова лінія жовтувато-біла, хвиляста; задні крила світлі. Яйце розміром 0,75 мм, світло-жовте. Гусениця завдовжки 29-43 мм, зелена з чорною оксамитовою спинкою, двома жовтими спинно-бічними смугами. Лялечка – 18-19 мм, темно-бура.

Біологічні особливості. Зимує лялечка у коконі в ґрунті. Вихід метеликів розпочинається в травні. Період вильоту тривалий і спостерігається до середини вересня. Додатково живляться на квітуючих рослинах. Самка відкладає яйця на нижньому боці листків правильними рядами в один шар, групами від 50 до 400 штук у кожній кладці. Через 8-10 діб відроджуються гусениці, які впродовж місяця пошкоджують листя.

Гусениці першого покоління завершують розвиток у липні й мігрують у ґрунт для заляльковування. Метелики другого покоління літають у серпні – вересні. В ці самі місяці відбувається розвиток гусениць другої генерації, які згодом утворюють у ґрунті кокон, заляльковуються і залишаються в ньому до весни. За рік розвивається дві генерації.

Заходи захисту.Чисельність шкідника знижують такі агротехнічні заходи, як зяблева оранка, культивації, знищення бур’янів. Дворазовий випуск трихограми проти кожного покоління на початку вильоту метеликів і відкладання яєць – по 40 – 50 тис. на 1 га. На початку відродження гусениць – застосування біопрепаратів. Проти гусениць при перевищенні економічного порогу шкідливості – обприскування інсектицидами (СуперБізон, Нокаут, Залп).

Препарати