Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Шкідники однорічних бобових культур

Горохова галиця – Contarinia pisi Winn.

Ряд двокрилі – Diptera

Родина галиці – Cecidomyiidae

Поширена повсюдно.

Шкідливість. Пошкоджує горох, чину, квасолю, вику. Пошкоджені органи рослин спотворюються, а квітки засихають і обпадають. Боби мають скручено-роздутий вигляд, зерна не утворюються.

Морфологічні ознаки. Комарик розміром 1,5-1,8 мм, блідо-жовтий, з темними поперечними смужками на черевці; тіло й крила вкриті сірими або чорними волосками. Яйце розміром 0,2 мм, біле, овальне, має стебельце. Личинка розміром 2-3 мм, веретеноподібна, біла або блідожовта, голова не відокремлена.

Біологічні особливості. Зимують личинки в коконах у ґрунті на глибині 5-20 см. Навесні, при прогріванні ґрунту до 9°С, заляльковуються. Розвиток личинок і лялечок відбувається при вологості ґрунту не менш як 12 %. Період виходу імаго збігається з бутонізацією гороху. У разі недостатньої вологості ґрунту вихід імаго затримується до випадання дощу.

Самка відкладає 20-40 яєць у квіткові бруньки, бутони, молоді листки й пагони. Через 4-5 діб личинки вгризаються в бутони, квітки, зав’язі, молоді бобові, пагони, скручені листки, де живляться. Закінчивши живлення, личинки падають на ґрунт і заглиблюються у верхній шар. За сприятливих умов – достатньої зволоженості ґрунту – близько 13 % личинок заляльковуються. З середини липня починають вилітати імаго другого покоління. Яйця відкладають на дикі бобові, пізні посіви гороху, чини, квасолі. Діапаузуючі личинки першого покоління і личинки другого покоління, що мігрували в ґрунт, залишаються в ньому до весни наступного року. Розвиток першого покоління відбувається наприкінці травня – у червні, другого – в липні – серпні. Найбільш шкодо чинним є перше покоління галиці.

Заходи захисту.Зяблева оранка ґрунту, культивації, знищення бобових бур’янів. Обробка посівів гороху інсектицидами (СуперБізон, Залп, Командор) на початку бутонізації в разі перевищення економічного порогу шкідливості.

Препарати