Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Шкідники однорічних бобових культур

Плодожерка горохова – Cydia nigricana F.

Ряд лускокрилі, або метелики – Lepidoptera

Родина листовійки – Tortricidae

Поширена повсюдно.

Шкідливість. Пошкоджує горох, вику, сочевицю, чину.

Морфологічні ознаки. Метелик має розмах крил 11-16 мм; передні крила темно-сірі; дзеркальце утворене двома синювато-сріблястими лініями. Задні крила буруваті з сіруватим відтінком по краю. Яйце розміром 0,7-0,8 мм, приплюснуте, овальне, спочатку прозоре, згодом молочно-біле. Гусінь 12-13 мм завдовжки, зеленувато-біла, голова жовта; передньогрудний та анальний щитки сірувато-коричневі. Лялечка – 6-8 мм, коричнева, в овальному коконі.

Біологічні особливості.Зимує гусінь, що завершила свій розвиток, у ґрунті, на глибині 3-5 см, у щільних шовковистих коконах з приклеєними часточками ґрунту. В квітні в них же заляльковуються. Гусениці, що зимували глибоко в щільних шарах ґрунту, залишають кокони і піднімаються у верхні, пухкіші шари, де плетуть нові кокони, в яких заляльковуються. Лялечки розвиваються 11-18 діб залежно від температури.

На горосі метелики з’являються у фазу бутонізації, а початок масового вильоту збігається з цвітінням. Продовжують літати у другій половині червня – липні. Самки вилітають з недорозвиненими яєчниками, потребують додаткового живлення і лише через 5-13 діб починають відкладати яйця. Розміщують їх по одному, рідше по 2-4, переважно на нижньому боці листків, прилистках, чашечках квіток, іноді на стеблах, квітконіжках, черешках. Плодючість самок – до 240 яєць, період відкладання в кілька прийомів становить 10-12 діб. Ембріональний розвиток відбувається впродовж 5 діб за температури +29°С і до 24 діб при +15°С.

Відродившись, гусінь прогризають отвір у стулці молодого боба (переважно біля верхнього шва) і крізь нього проникають усередину. Спочатку вони мінують стінку боба, потім живляться вмістом сім’ядолей. Кожна гусінь знищує до чотирьох зерен. Розвиток гусениці відбувається в одному бобі (за температури +23°С 14-17 діб, при +15°С – 40 діб). При дозріванні зерна гусінь завершують живлення, прогризають у стулці боба отвір, через нього виходять назовні і згодом заповзає у ґрунт для утворення зимуючого кокона. В Україні розвивається одне покоління за рік.

Заходи захисту.Зяблева оранка полів з-під зернобобових культур плугами з передплужниками. Оптимальні строки сівби. Своєчасне збирання та обмолочування зернових бобових. На початку масового відкладання яєць випуск трихограми з розрахунку 50 тис. особин на 1 га. Економічний поріг шкодочинності в період цвітіння – 40 метеликів на феромонну пастку за ніч; у фазу формування бобів – 25-30 яєць/м2 або 10 % заселених бобів. При перевищенні зазначеного порогу – застосування інсектицидів (СуперБізон, Залп) перед початком відродження гусениць.

Препарати