Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Шкідники однорічних бобових культур

Трипс гороховий – Kakothrips robustus Uzel.

Ряд трипси, пухироногі, або бахромчастокрилі – Thysanoptera

Родина трипси – Thripidae

Поширений повсюдно. Завдає шкоди гороху, виці, сочевиці, сої та іншим бобовим.

Морфологічні ознаки. Імаго розміром 1,4-1,8 мм; тіло довгасте, темно-буре; покрив тіла складчастий, хітинізований, з хітиновими виростами у вигляді горбків; черевце довгасте, широкоовальне, 10-членикове; у самки є зубчастий яйцеклад; по боках голови розміщені великі фасеткові очі; ротовий апарат колючо-сисний; гомілки передніх ніг і всі лапки жовтуваті; крила буруваті, краї крил торочкуваті. Личинки червоні, без крил.

Біологічні особливості. Розвиток відбувається з неповним перетворенням у п’ять стадій: яйце, личинка, пронімфа, німфа, імаго. Зимують личинки в ґрунті на глибині 20-35 см. Навесні личинки перетворюються на наступні стадії розвитку і в травні з’являються дорослі комахи. Вони літають і додатково живляться до серпня. Самки відкладають яйця в пиляки квіток, боби та тканину листків гороху.

У цих самих місцях живляться личинки, що спричинює появу сріблястих плям та некроз тканин. У разі значної чисельності трипсів спостерігається побуріння та відмирання листків, скручування верхівок стебел, зморщення та пустоцвітість квітів, деформація й відпадання бобів, що призводить до різкого погіршення врожаю. Закінчивши живлення, личинки заповзають у щілини ґрунту, де залишаються до весни. В Лісостепу України гороховий трипс розвивається в одному поколінні.

Заходи захисту. Глибока оранка полів з-під гороху та інших однорічних бобових культур. Застосування інсектицидів (СуперБізон, Нокаут, Командор, Залп) при чисельності понад 1 імаго на 2 квітки або 2 личинки на 1 квітку гороху.

Препарати