Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Шкідники зернових колосових культур

Ярова совка - Amphipoea fucosa Frr.6

Ряд лускокрилі – Lepidoptera

Родина совки – Noctuidae

Поширена в лісостеповій зоні України. Пошкоджує пшеницю, ячмінь, овес, кукурудзу.

Морфологічні ознаки. Метелик 27-34 мм завдовжки. Передні крила від іржавого до коричнево-бурого кольору, ниркоподібна пляма оранжева або біла. Задні крила сірувато-бурі. Яйце розміром 0,7 мм, світло-жовте. Гусениця 22-30 мм, сірувато-бура з трьома світлими смугами уздовж спинного боку. Голова, грудний і анальний щити бурого кольору. Лялечка розміром 18 мм, коричнева, на кремастері два тупих відростки і два горбки по боках.

Біологічні особливості. Зимують яйця на стерні, падалиці, дикорослих злакових. Гусениці відроджуються на початку травня і починають пошкоджувати культурні й дикорослі злаки. Гусениця вигризає отвір у нижній частині рослини у фазі двох-трьох листків і укорінюється в стебло, потім переходить на сусідні рослини, а пошкоджені впродовж двох – трьох діб гинуть. Починаючи з третього віку, гусениці живуть у ґрунті і продовжують перегризати стебла, не проникаючи усередину їх. Заляльковуються в червні в ґрунті на глибині 2-10 см. Літ метеликів триває з середини червня до вересня. Метелики потребують до даткового живлення на квіткових рослинах гречки, татарнику, вики та ін. Одна самка відкладає до 500 яєць, розміщуючи їх на стерні озимих між стеблами і залишками піхвового листка, на падалиці, пирії, вівсюзі та інших злаках – за піхву листка по 20-40 штук в 1 – 3 ряди. За рік має одну генерацію.

Заходи захисту. Додержання сівозміни, лущення стерні, знищення бур’янів, глибока зяблева оранка. Застосування інсектицидів (СуперБізон, Залп).

Препарати