Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Шкідники зернових колосових культур

Темна цикадка – Laodelphax striatella Fall.

Ряд рівнокрилі – Homoptera

Родина свинюшки – Delphacidae

Поширена повсюдно. Пошкоджує зернові злакові культури.

Морфологічні ознаки. Доросла комаха розміром 3,5-5 мм; самки жовтуваті, самці темні, майже чорні. Личинки I та II віків жовтуваті, з трьома сірими смугами на черевці, з III віку – бурувато-сірі.

Біологічні особливості. Зимують личинки III – IV віків на посівах злакових культур, на межах і узбіччях доріг. Навесні з’являються значно раніше за інші види цикадок. Окрилення починається в першій половині травня. Дорослі цикадки перелітають невеликими групами у прикореневу частину, тканини листя і листкових піхв. Розвиток яєць триває 10-12 діб. Відродження личинок другої генерації відбувається в середині липня, окрилення – з кінця червня – в липні. Дорослі цикадки живуть до настання холодів (жовтень) і часто шкодять озимим наприкінці літа. Розвивається цей шкідник у двох генераціях. У посушливі роки створюються сприятливі умови для масового розмноження темної цикадки.

Заходи захисту.Серед профілактичних агротехнічних заходів особливе значення має запобігання розвитку і знищення падалиці зернових, яка є резерватором цикадок. Слід уникати ранніх строків сівби озимих та пізніх ярих культур. Обприскування інсектицидами (КомандорНокаутСуперБізонЗалп) сходів озимих (крайові смуги) при наявності 50-150 особин/м2. Ефективне також застосування інтоксикації сходів озимини шляхом обробки насіння інсектицидами.

Препарати