Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Шкідники зернових колосових культур

Озима муха – Leptohylemуa coarctata Fll.

Ряд двокрилі Diptera

Родина квіткарки (сновигові) Anthomyidae

Поширена в Лісостепу, прилеглих районах Степу та в Поліссі. Пошкоджує озиму пшеницю, жито, з диких злаків – пирій.

Морфологічні ознаки. Імаго розміром 8-10 мм, іржаво-сірого кольору. Ноги червоно-жовті з чорними лапками, тіло в чорних щетинках і волосинках. Личинка третього віку завдовжки 7-11 мм, біла, майже циліндрична. Задній кінець тіла зрізаний навскісно, на ньому розміщені мембраноподібні лопаті, знизу – два двовершинні й два конічні м’ясисті вирости. Пупарій жовто-бурий, завдовжки до 7 мм.

Біологічні особливості. Зимують повністю сформовані личинки в оболонках яєць, у поверхневому шарі ґрунту на посівах озимих культур. Пройшовши три вікові стадії розвитку, личинка утворює в ґрунті на глибині 3-10 см пупарій і заляльковується. Виліт мух відбувається зазвичай упродовж червня. Після живлення на квітуючій рослинності нектаром і пилком мухи спаровуються і відкладають яйця у поверхневому шарі ґрунту на полях озимих культур.

Заходи захисту. Лущення стерні слідом за збиранням врожаю і зяблева оранка. У разі значної чисельності мух рекомендується провести обробки крайових смуг полів інсектицидами (СуперБізон, Нокаут, Командор, Залп) – на початку масового льоту і в подальшому через 8-10 діб. Для захисту озимих застосовують також обробку насіння інсектицидами (СуперБізон, Командор).

Препарати