Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Шкідники зернових колосових культур

Південна стеблова совка – Oria musculosa Hb.

Ряд лускокрилі – Lepidoptera

Родина совки – Noctuidae

Поширена і шкодить у степовій зоні України. Пошкоджує пшеницю, овес, ячмінь, жито, кукурудзу, просо, сорго та інші злакові культури.

Морфологічні ознаки. Метелик 25-38 мм завдовжки, передні крила білувато-жовті зі світлою поздовжньою смугою посередині, круглі й ниркоподібні плями у вигляді світлих крапок, задні крила світлі. Яйце розміром 0,5-0,6 мм, світло-жовте. Гусениця до 30 мм, жовтувато-зелена з чотирма поздовжніми смугами, передньогрудний щиток жовтий зі світлою поздовжньою смугою, чотирма плямами по передньому краю і темною смугою по задньому; дихальця бурі з чорним обідком. Лялечка 15 мм завдовжки, червоно-коричнева, кремастер без шпичок.

Біологічні особливості. Зимує сформована гусениця всередині яйцевої оболонки. Гусениці відроджуються в квітні – на початку травня, іноді наприкінці березня за середньодобової температури повітря +6…+8°С. Прогризають отвори біля основи стебел злаків і живляться всередині них, проточуючи поздовжній хід, внаслідок чого рослини жовтіють, верхня частина стебла усихає. Пошкоджують також колос, який формується, що призводить до його неповного виколошування. Тривалість життя гусениці – близько 50 діб. На початку молочної стиглості хлібів заляльковуються в ґрунті на глибині 5-10 см. Стадія лялечки – 24 доби. Літ метеликів у червні – липні. Самки відкладають яйця в один – два ряди за піхву листка і на нижню частину стебел зернових злаків, на сходи падалиці, стерню й дикорослі злаки. В одній кладці може бути від 8 до 130 яєць. Плодючість самки становить 100-350 яєць. Впродовж року розвивається в одному поколінні.

Заходи захисту. Знищення бур’янів, лущення стерні, глибока зяблева оранка. Не слід сіяти злаки по стерньових попередниках. Застосування інсектицидів (СуперБізон, Залп).

Препарати