Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Шкідники зернових колосових культур

Велика злакова попелиця – Sitobion avenae F.

Ряд рівнокрилі – Homoptera

Родина афіди Aphididae

Поширена повсюдно. Масові розмноження частіше спостерігаються у степовій зоні та Криму. Пошкоджує пшеницю, жито, овес, ячмінь, рис, а також дикорослі злаки.

Морфологічні ознаки. Безкрилі засновниці розміром 2,5 – 3 мм, зеленуватого або жовто-бурого кольору, з довгими ногами; вусики довші за тіло. Крилаті розселювачки мають червонувато-бурі груди і зелене черевце.

Біологічні особливості. Життєвий цикл однодомний. Зимують яйця на озимих культурних або дикорослих злаках. У квітні – травні виходять личинки самок-засновниць, які утворюють відкриті колонії на колоссі, рідше – на листках і стеблах. Крилаті особини з’являються починаючи з першого покоління і розселюються на ярі злаки. Розвивається в кількох поколіннях за вегетаційний період.

Заходи захисту. Використання ранньостиглих сортів; внесення азотних добрив. Крайові обробки інсектицидами (Командор, Нокаут, СуперБізон, Залп) за наявності 150 екз/м2 у осередках та у фазі наливання зерна при заселенні 50 % і більше колосся з чисельністю понад 20 екз/м2 на 1 колос.

Препарати