Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Шкідники зернових колосових культур

Просяний комарик – Stenodiplosis panici Plot.

Ряд двокрилі Diptera

Родина галиці Cecidomyiidae

В Україні повсюдно завдає шкоди у степовій зоні. Пошкоджує просо.

Морфологічні ознаки.Зовні подібний до гессенської мухи. Забарвлення тіла темне, черевце яскраво-червоне, кіноварного відтінку. Самка розміром 2-3, самець – 2 мм. Голова маленька, сильно нахилена донизу, очі великі, чорні. У самки вусики 13-, у самця – 11-членикові, в рідких волосках. Яйцеклад висувний, за довжиною майже дорівнює черевцю. Яйце біле, довгасте, ребристе. Личинка безнога, старшого віку – оранжево-червона. Лялечка відкрита, рухлива, з темно-коричневими початками голови, ніг, крил, вусиків і оранжево-червоним черевцем.

Біологічні особливості.Личинка створює нитчасті, світло-кремові кокони, які прикріплює до зерна. Зимують личинки в післязбиральних рештках і в зерні, яке обсипалося, а також у насінні бур’янів. За сприятливих умов упродовж вегетаційного періоду розвивається три – чотири генерації. Літ імаго першого покоління – в другій декаді червня. Яйця відкладає на бур’яни, де відбувається розвиток личинок. Імаго другого покоління літають у першій декаді липня і заселяють просо ранніх і середніх строків сівби. Літ третього покоління спостерігається в серпні, розвиток личинок – на пізніх посівах проса і в основному на підгонах. Літ четвертого покоління – у першій декаді вересня. Комахи відкладають яйця на колоскові лусочки квіток.

Плодючість самок становить від 40 до 160 яєць. За середньодобової температури +18…+2 °С та відносної вологості повітря 60-70 % ембріональний розвиток завершується за 2-3 доби. Личинки першого віку мігрують всередину квітки, де розвиваються 7-8 діб, живлячись соком квіткових лусочок, маточок, тичинок. В одній квітці проса може розвиватися до чотирьох личинок. У разі значної кількості личинок квіткові лусочки розкриваються, а личинки випадають з квітки і гинуть. Масовому розмноженню просяного комарика сприяють багато опадів, особливо навесні, та підвищені температури.

Заходи захисту. Знищення бур’янів гербіцидами. В осередках розмноження обприскування інсектицидами (Командор, СуперБізон). Перша обробка на початку появи волоті проса, друга – через 7-10 діб.

Препарати