Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Шкідники винограду

Листовійка двольотна – Eupoecilia ambiguella Hb.

Ряд лускокрилі, або метелики – Lepidoptera

Родина листовійки – Tortricidae

Поширення та шкідливість. Трапляється повсюдно, особливо шкідлива в Криму та південних областях України. Пошкоджує виноград, може розвиватися на смородині, калині, кизилі, терені, крушині, бересклеті, бузку, клені та інших деревах і чагарниках. Гусениці живляться квітконіжками, пізніше – квітками і зав’язями, щільно обплітаючи їх павутиною і утворюючи своєрідні гнізда. Іноді гусениці вгризаються в основу молодого пагона, що спричинює його засихання. Одна гусениця може знищити до 30 бутонів.

Морфологічні ознаки. Метелик з розмахом крил 13-16 мм, передні крила рожево-жовті з трапецієподібною темно-бурою перев’яззю зі свинцево-сірою облямівкою по боках, задні крила світло-сірі. Яйце розміром 0,8-1 мм, видовжено-овальне, приплюснуте, блідо-зелене, пізніше вкривається помаранчевими плямами. Гусениця – 12-14 мм, темно-червона з фіолетовим полиском, голова і передньогрудний щит темно-бурі або блискучо-чорні, анальний щит коричневий. Лялечка – 7-8 мм, світло-коричнева, верхівка черевця з двома хітинізованими виступами.

Біологічні особливості. Зимують лялечки в щільних білих коконах у розвилках пагонів, щілинах, тріщинах, під відсталою корою, в залишках підв’язувального матеріалу. Виліт метеликів відбувається навесні за середньодобової температури +15…+16 °С, в другій – третій декаді травня. Літ метеликів першої генерації триває 10-15 діб. Літають впродовж усієї ночі – від заходу сонця й до світанку. Яйця відкладають по одному через 5-7 діб після вильоту на бутони, приквітки та квітконіжки, рідше – на пагони. Плодючість – 30-100 яєць. Ембріональний розвиток триває 7-10 діб.

Розвиток гусениць триває 15-24 доби. Заляльковування відбувається серед сухих частин суцвіть, на листі або на корі пагонів. Через 10-14 діб вилітають метелики другої генерації. Вони відкладають яйця по одному на зелені ягоди винограду. Гусениці вгризаються всередину ягоди і живляться м’якушем та насінням. У соковитій ягоді гусениця знаходиться в павутинній трубочці. За час розвитку кожна гусениця пошкоджує від 10 до 15 ягід. Пошкоджені ягоди або засихають у суху погоду, або загнивають у разі опадів.

Приблизно в кінці серпня гусениці другого покоління, що завершили додаткове живлення, залишають кормові рослини, заплітаються в кокон, заляльковуються і в цій стадії залишаються до весни наступного року. За рік розвивається дві генерації. Сприятливі умови для розвитку листовійки – температура +8…+25°С і відносна вологість повітря 70-80 %. При відносній вологості 30-40 % і температурі понад +31 °С плодючість метеликів різко знижується і відбувається масова загибель відкладених яєць.

Заходи захисту. Економічний поріг шкідливості – вилов за 5 діб понад 10 метеликів феромонною пасткою Атракон А.А; для першого покоління – десертні сорти – 3-5; винні сорти – 8-10 гусениць/100 грон; для другого – десертні сорти – 4-9, винні сорти – 8-12 гусениць/100 грон; для третього – десертні сорти – 5-9, винні сорти – 6-12 гусениць/100 ягід. При перевищенні економічних порогів – обробка біопрепаратами або інсектицидами (СуперБізон, Нокаут).

Препарати