Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Шкідники винограду

Виноградна кружкова міль – Holocacista rivillei Stt.

Ряд лускокрилі, або метелики – Lepidoptera

Родина молі-блищанки – Heliozelidae

Трапляється в Криму. Пошкоджує виноград.

Морфологічні ознаки. Метелик з розмахом крил 4 мм; передні крила коричневі з білими, блискучими плямами; задні крила темно-коричневі, бахрома крил довга, сірувато-біла; вусики ниткоподібні. Гусениця завдовжки 3 мм, жовтувата, голова коричнева, глибоко заходить у другий сегмент. Лялечка розміром 2,5 мм, світло-жовта.

Біологічні особливості. Зимують гусениці, що завершили живлення, під відсталою корою на штамбах та рукавах винограду. В квітні заляльковуються і через 10-12 діб вилітають метелики, які живуть до 7 діб. Тому невдовзі після вильоту паруються і самки починають відкладати яйця, розміщуючи їх на жилках листка. Відродившись через 5-7 діб, гусениці вгризаються в середину листка і живляться паренхімою, утворюючи міну. Міна спочатку змієподібна, пізніше стає круглою, діаметром 1,5-2 мм. Завершивши розвиток, гусениця прогризає в міні зовнішній отвір з верхнього боку листка і там же заляльковується. Через 8-10 діб вилітають метелики другого покоління. На Південному березі Криму виноградна кружкова міль розвивається в трьох поколіннях. Масовий літ першого покоління спостерігається у червні, другого – в липні, третього – у вересні. У разі значного пошкодження листки обпадають. Гусениці останнього покоління, завершивши живлення, залишають міни і переходять у місця зимівлі.

Заходи захисту. Чищення зі штамбів відмерлої кори та спалювання її. При чисельності 3-5 мін шкідника на один листок – обробка системними інсектицидами (СуперБізон, Нокаут).

Препарати