Ряд лускокрилі, або метелики – Lepidoptera
Родина листовійки – Tortricidae
Поширення. Трапляється на всій території промислового виноградарства: Закарпатська, південно-західна й південна частини Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької областей. Особливо шкідлива на Південному березі Криму.
Морфологічні ознаки. Метелик із розмахом крил 11-13 мм, передні крила оливково-бурі з широкою жовтувато-білою перев’яззю з темними штрихами; біля внутрішнього кута – велика вохряна пляма; задні крила сірі, до країв темніші. Яйце розміром 0,5-0,6 мм, слабкоеліптичне, жовте, приплюснуте. Гусениця завдовжки 10-12 мм, оливково-зелена, голова світло-коричнева, передньогрудний щиток і грудні ноги бурі. Лялечка розміром 5-6 мм, бурувато-жовта із зеленуватим полиском і жовтим кінчиком черевця; на останньому сегменті вісім рудих гачкоподібних щетинок.
Біологічні особливості. Зимують лялечки в білих шовковистих коконах у тріщинах кори, щілинах дерев’яних стовпів, у сухих гронах винограду, опалому листі та інших місцях. Весняний виліт метеликів розпочинається з настанням стійких середньодобових температур +14°С. На Південному березі Криму це буває наприкінці другої декади квітня, у степовій зоні – в травні. У прохолодну весну виліт метеликів розтягується до 20-30 діб. Літ відбувається увечері й на світанку, рідше – вдень, у похмуру погоду. Метелики додатково живляться нектаром квіток і солодкими виділеннями. На 5-6-ту добу після вильоту метелики відкладають яйця поодинці або невеликими групами на бутони, квітки й суцвіття. Плодючість – 60-100 яєць.
Оптимальні умови для шкідника – температура +15…+30°С і відносна вологість повітря понад 50 %. За температури понад +32°С і відносної вологості повітря нижче 50 % плодючість метеликів різко знижується, а також відмічається масова загибель відкладених яєць. Ембріональний розвиток першого покоління триває 9-10 діб, другого й третього – 5-7 діб.
Відродившись, гусениці першого покоління живляться бутонами, пошкоджуючи також маточки й тичинки квітів. Після першого линяння, пошкодивши 2-3 бутони, гусениці плетуть павутинну трубку і знаходяться в ній, пошкоджуючи все нові й нові бутони. Одна гусениця за годину свого розвитку пошкоджує 40-60 бутонів. Гусениці розвиваються 23-28 діб, після чого заляльковуються під згорнутими краями листків, скріплених шовковинками. Через 10-12 діб вилітають метелики другої генерації, які відкладають яйця на зелені ягоди.
До першого линяння гусениці живуть відкрито, вигризаючи на поверхні ягід невеликі заглиблення. Потім проникають усередину і вигризають порожнини в м’якуші. Після кожного линяння гусениці переходять у сусідню ягоду. Заляльковуються на листі, рідше серед пошкоджених ягід. Метелики третього покоління, які вилітають через 7-8 діб, відкладають яйця поодинці на стиглі ягоди, всередину яких проникають і якими живляться гусениці. Одна гусениця 2-3-го покоління пошкоджує від 4 до 8 ягід. До часу збирання врожаю гусениці переходять у місця зимівлі і там заляльковуються. Пошкоджені ягоди або засихають, або гниють.
Заходи захисту. Економічний поріг шкідливості – вилов за 5 діб понад 10 метеликів феромонною пасткою Атракон А.А; для першого покоління – десертні сорти – 3-5; винні сорти – 8-10 гусениць/100 грон; для другого – десертні сорти – 4-9, винні сорти – 8-12 гусениць/100 грон; для третього – десертні сорти – 5-9, винні сорти – 6-12 гусениць/100 ягід. При перевищенні економічних порогів – обробка біопрепаратами або інсектицидами (СуперБізон, Нокаут).