Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Шкідники винограду

Виноградний борошнистий червець – Planococcus ficus Sign. (Pseudococcus citri Risso)

Ряд рівнокрилі – Homoptera

Родина борошнисті червці – Pseudococcidae

Поширення. Трапляється в зоні південного берега Криму. Пошкоджує виноград, інжир, маслину, цитрусові та багато інших субтропічних культур.

Морфологічні ознаки. Самка широко-овальної форми, 3,5-4 мм завдовжки, жовтувато-бура, рясно вкрита борошнистим нальотом, по краю тіла розміщені 18 пар тонких воскоподібних ниток, які збільшуються до заднього кінця тіла.

Біологічні особливості. Зимують самки, які не завершили розвитку, під корою, в тріщинах кори та інших захищених місцях поблизу рослин. Навесні за температури +6…+7 °С самки прокидаються і впродовж 15-20 діб живляться на корі стовбурів і багаторічних пагонів. Самці трапляються рідко, тому розмноження частіше буває партеногенетичне. Яйця відкладають на кору пагонів. Плодючість до 40 яєць. Відродившись через 11-14 діб, личинки живляться на однорічних пагонах упродовж 25-30 діб. Самки другого, а потім і третього поколінь більш плодючі й відкладають на гілки та листя 150-250 яєць. Ембріональний розвиток триває 8-10 діб.

Відродившись, личинки утворюють численні колонії на гронах біля основи плодоніжок та між листками, що торкаються один одного. На пошкоджених ягодах утворюються жовто-бурі виявлення. Мертва шкірочка розтріскується, ягоди загнивають. У разі суцільного заселення спостерігається обпадання листя. Личинки й самки виділяють медвяну росу, на якій розвиваються сапрофітні гриби, що забруднюють пагони, листки, ягоди. Третя генерація – найчисленніша і найбільш шкодочинна. Личинки останньої генерації, не завершивши розвитку, залишаються до весни наступного року. Оптимальні умови для виноградного борошнистого червця – температура +22…+25°С і відносна вологість повітря 45-75 %. Прохолодна дощова весна і спекотне літо гальмують розвиток шкідника. Масова загибель личинок спостерігається в зимовий період за температури нижче –15°С.

Заходи захисту. Ранньовесняна обробка по сплячих бруньках овіцидами для знищення самок, які перезимували. У період утворення на пагонах трьох-чотирьох листків – обприскування кущів інсектицидами (Командор, СуперБізон). Застосування паразита кокофагуса – Coccophagus gumeyi Comp. і хижого жука криптолемуса – Cryptolaemus montrouzieri Muls.

Препарати