Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Шкідники винограду

Листовійка виноградна – Sparganothis pilleriana Den. et Schiff.

Ряд лускокрилі, або метелики – Lepidoptera

Родина листовійки – Tortricidae

Поширення. Зона шкідливості охоплює південні області України. Пошкоджує виноград, крім того, 57 видів різних рослин із 21 родини.

Морфологічні ознаки. Метелики з розмахом крил 18 – 22 мм; передні крила вохряно-жовті або золотисто-зеленуваті з сірувато-бурим малюнком, який часто розмитий або відсутній зовсім; задні крила бурувато-сірі. Яйце розміром 1,0-1,2 мм, приплюснуте, овальне; кладка яєць спочатку жовтувато-зелена, перед відродженням гусениць – помаранчево-жовта. Гусениця завдовжки 18-23 мм, зеленувато-сіра або брудно-зелена, голова і передньогрудний щиток темнувато-коричневі, анальний щиток має забарвлення під колір тіла. Лялечка завдовжки 9-11 мм, спочатку зелена, потім каштаново-коричнева, кремастер з чотирма короткими гачкоподібними щетинками.

Біологічні особливості. Зимують діапаузуючі, щойно відроджені червоно-бурі гусениці в щільних коконах попелясто-сірого кольору в тріщинах кори та ґрунті на глибині 4-5 см. Навесні гусениці підіймаються на рослини, проникають у бруньки винограду і живляться ними зсередини. З третього віку переходять на живлення молодим листям, суцвіттями та зав’язями на верхівці пагонів. У листках вони прогризають наскрізні отвори. Іноді гусениці прогризають гребінь біля основи, внаслідок чого все гроно засихає. Обплутані павутиною кілька пошкоджених листків утворюють пухкий клубок, пошкоджене листя буріє і засихає. Воно добре помітне на фоні зеленого листя. Завершивши розвиток, який триває 30-35 діб, гусениці п’ятого віку заляльковуються в місцях живлення. Через 10-14 діб вилітають метелики, які літають з останньої декади червня до кінця липня, уночі. Додатково не живляться, живуть 5-6 діб. На другу – третю добу після парування самки черепицеподібно відкладають яйця по 30-70 штук у кожній кладці на верхній бік листка біля головної жилки. Яйцекладка вкривається пінистими виділеннями. Плодючість – 250-300 яєць. Ембріональний розвиток триває 9-12 діб. Гусениці, що відродилися, не живляться, а переходять у місця зимівлі. За рік розвивається одна генерація.

Заходи захисту. Обробіток ґрунту після переходу гусениць на зимівлю, а також восени і рано навесні. При чисельності понад 2-3 гусениці на один кущ – обприскування винограду інсектицидами (СуперБізон, Нокаут) на початку переміщення гусениць до бруньок, що набубнявіли, а також біопрепаратами або інсектицидами під час масового переходу гусениць третього віку на верхівки пагонів.

Препарати