Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Шкідники винограду

Пістрянка (строкатка) виноградна – Theresia ampelophaga Bayle

Ряд лускокрилі, або метелики – Lepidoptera

Родина пістрянкові (строкатки) – Zygaenidae

Поширена на Південному березі Криму. Пошкоджує виноград. Основної шкоди, що призводить до значних втрат врожаю, гусениці завдають навесні, пошкоджуючи бруньки під час їх набубнявіння і розпускання. Масове розмноження шкідників має осередковий характер. Це пояснюється тим, що метелики пістрянок не розлітаються на далекі відстані.

Морфологічні ознаки. Метелик з розмахом крил 22-25 мм, зверху блискучо-синій або синьо-зелений. Яйце розміром 0,4-0,6 мм, довгасте, жовте, з сітчастим малюнком. Гусениця завдовжки 16-18 мм, світло-сіра; вздовж тіла в чотири ряди розміщені коричневі бородавки з пучком помаранчевих волосків. Лялечка – 11-15 мм, жовто-сіра, з темними крапками на кожному сегменті.

Біологічні особливості. Зимують гусениці ІІ – ІІІ віків у коконах під відсталою корою, в тріщинах на стовбурах та пеньках винограду, рідше – в рослинних рештках. Навесні під час набубнявіння бруньок гусениці підіймаються на кущ винограду, вгризаються в бруньки і виїдають їх вміст. Після цього вони переходять на молоде листя, в якому з нижнього боку вигризають паренхіму, залишаючи верхню кутикулу. Гусениці останніх віків прогризають наскрізні отвори. За час розвитку п’ять разів линяють. Активні в ранкові й денні години; перед заходом сонця ховаються. Потурбовані гусениці падають на землю і згортаються в кільце. На початку цвітіння винограду вони заляльковуються в коконах під відсталою корою, під опалим листям, у верхніх шарах ґрунту. Через 14-18 діб вилітають метелики, які не живляться, відкладають яйця групами від кількох десятків до двох сотень на нижній бік листків. Плодючість – 400-600 яєць. Через 8-10 діб відроджуються гусениці, які живляться на листі до досягнення другого – третього віків, після чого, приблизно у серпні, переходять у місця зимівлі. За рік розвивається одна генерація.

Заходи захисту. Обробіток ґрунту в період заляльковування гусениць. При чисельності понад 2-3 гусениць на один кущ – обприскування біопрепаратами або інсектицидами (СуперБізон, Нокаут).

Препарати