Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Шкідники цукрових буряків

Південна бурякова блішка – Chaetocnema breviuscula Fald.

Ряд твердокрилі, або жуки – Coleoptera

Родина листоїди – Chrysomelidae

У значній кількості трапляється на південному сході України. Пошкоджує цукровий буряк, лободу, лободу сланку тощо. Жуки як першого, так і другого поколінь вигризають зверху на листі виразки, не торкаючись нижнього епідермісу. З ростом листка епідерміс «віконечка» розривається і утворюються отвори з нерівними побурілими краями. У разі значних пошкоджень молоді рослини засихають, у дорослих знижуються маса і цукристість коренеплодів. Особливо шкідливі блішки в посушливі роки, коли затримується ріст і розвиток рослин.

Морфологічні ознаки. Жук розміром 1,9-2,3 мм; тіло опукле, звужене до голови й вершини; мідно-бронзового кольору з фіолетовим або зеленим відтінком; надкрила з правильними рядами крапчастих борозенок; лапки гомілки й основи вусиків рудуваті. Яйце розміром 0,4 мм, блідо-жовте, видовжено-овальне, просвічується. Личинка 4-4,5 мм, біла, з бурувато-жовтою головою й ногами; кінець черевця заокруглений, з двома загнутими короткими шипиками. Лялечка – 1,8 мм, біла, з двома шипиками на кінці черевця.

Біологічні особливості. Зимують статево недозрілі жуки під рослинними залишками і в поверхневому шарі ґрунту в придорожніх канавах, ярках, зарослих лободовими бур’янами, на полях, узліссях деревно-чагарникових насаджень. Вихід жуків розпочинається у першій половині квітня за температури повітря +4…+6°С. За температури понад +10°С починають живлення лободовими бур’янами. З появою сходів буряків переходять на них. Особливо активні жуки у сонячну погоду. За температури +18…+20°С здійснюють масові перельоти, однак при +28°С, а на поверхні ґрунту – близько +40 °С жуки залишають бурякові поля і переселяються на густотравні, добре затінені ділянки. Тому на півночі ареалу блішки завдають шкоди сходам цукрових буряків триваліший час.

Відкладання яєць у Лісостепу починається в першій половині травня і триває півтора – два місяці. Самки розміщують яйця по одному в ґрунт, на глибину 1-3 см, поблизу дрібних бічних корінців буряків, лободи. Плодючість становить 250-300 яєць. Через 8-10 діб відроджуються личинки, які впродовж 24-36 діб живляться дрібними придатковими корінчиками. Двічі линяють. Приблизно в середині червня заляльковуються в земляних колисочках на глибині 3-20 см. Лялечка розвивається 14-16 діб.

Жуки нового покоління виходять у Лісостепу з кінця червня до середини серпня, у Степу – з початку червня до кінця липня. За високої вологості ґрунту розвиток лялечок затягується і часто призводить до їх загибелі від бактеріозів. У Лісостепу й північному Степу жуки живляться на буряках або лободових бур’янах до настання холодів, після чого переходять у місця зимівлі. В південних районах після додаткового живлення жуки спарюються і відкладають яйця в ґрунт. Розвиток другого покоління відбувається у липні – серпні.

Заходи захисту. Знищення бур’янів. Сівба насінням, обробленим системними інсектицидами. Якщо сівбу проведено необробленим насінням, слід планувати 1-2 обприскування сходів буряків інсектицидами (СуперБізон, Нокаут, Залп, Командор) при чисельності шкідника, що перевищує 1-2 жуки/м2 або 100-200 жуків на 100 помахів сачком. Передусім потрібно обробляти інсектицидами краї плантації. У південно-східному регіоні України у липні – серпні при чисельності понад 26-100 жуків на 10 помахів сачком у 10 місцях слід провести обприскування буряків інсектицидами для придушення шкідника другої генерації.

Препарати