Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Шкідники/Шкідники ріпаку

Ріпаковий білан – Pieris rapae L.

Ряд лускокрилі, або метелики – Lepidoptera

Родина білани – Pieridae

Поширення. Трапляється повсюдно. Пошкоджує капусту та інші капустяні рослини.

Морфологічні ознаки. Метелик з розмахом крил 35-40 мм, подібний до білана капустяного, але менших розмірів; у самки на передніх крилах по дві чорні плями, у самця – по одній; задні крила зверху білі з чорною плямою на передньому краї, знизу жовтуваті. Яйце розміром 1,0 мм, жовте, ребристе, пляшкоподібне. Гусінь завдовжки 30-35 мм, оксамитово-зелена, з жовтою смугою на спинному боці. Лялечка розміром 20-25 мм, зеленувато-сіра, кутаста.

Біологічні особливості. Зимують лялечки, прикріплені павутинним пояском, на сухих рослинах, гілках чагарників, стовбурах дерев, будівлях. Метелики вилітають у квітні. Додатково живляться на квітках упродовж 6-10 діб. Яйця відкладають по одному переважно на нижній бік листків. Плодючість – 200-400 яєць.

Через 7-10 діб вилуплюються гусениці й прогризають у листках невеликі неправильної форми отвори, у старшому віці вони знищують листок цілком, у тому числі й товсті жилки. Через 18-20 діб гусениці заляльковуються. Через 10-11 діб вилітають метелики другого покоління. Подальший розвиток відбувається аналогічно першому поколінню. На півночі України ріпний білан має два покоління, на півдні – чотири. Гусениці другого й наступних поколінь вгризаються в качани капусти і проточують у них ходи. Пошкоджені таким чином качани загнивають, мають неприємний запах і стають непридатними для вживання.

Заходи захисту.Знищення капустяних бур’янів. Використання біологічних і хімічних препаратів (Залп, Нокаут) виправдане в разі заселення шкідником 10 % рослин із середньою щільністю 3-5 гусениць на одну рослину в фазу листкового кільця і зав’язування качана.

Препарати