Головна/ALFA Science/Енциклопедія шкідливих об'єктів/Хвороби/Хвороби сої

Аскохітоз - Ascochyta sojaecola Abr.

Збудник - недосконалий гриб Ascochytasojaecola Abr.

Поширення. Захворювання сої аскохітозом поширене в Україні в усіх районах вирощування цієї культури.

Шкідливість хвороби проявляється у зниженні схожості насіння на 25-40%. Аскохітоз може бути причиною випадів сходів і дорослих рослин, зниження урожаю зерна і погіршення його якості. В окремі роки (за вологої погоди) недобір урожаю зерна сої від аскохітозу становить 15-20%.

Ознаки ураження. Проявляється на всіх надземних органах рослин від появи сходів до збирання врожаю. Найбільш сильно уражує сою у фази цвітіння-плодоутворення та на початку дозрівання. При ураженні сім'ядолей з'являються темно-коричневі вдавлені плями з концентричною зональністю або наскрізні виразки. На листі плями округлі, до 1 см в діаметрі, світло-коричневі, сірувато-білясті, обмежовані більш темною каймою, з помітною концентричністю, з великою кількістю добре помітних чорних крапок - пікнід, що розміщуються концентричними колами. Часто уражені тканини випадають, залишаються лише бурі облямівки плям.

На уражених стеблахз'являються продовгуваті ділянки сіруватого кольору з розсіяними, спочатку заглибленими, а потім виступаючими пікнідами. Інколи покривні тканини молодих стебел руйнуються і розщеплюються на поздовжні смуги. На більш здерев'янілих стеблах плями чорні, витягнуті в довжину, з масою пікнід. Особливо багато їх у місцях прикріплення до стебел бічних пагонів та листя.

На бобах плями сірі, часто перетворюються на заглиблені бурі виразки з численними пікнідами. При сильному ураженні стулки бобів стають білуватими, з великою кількістю пікнід на поверхні. В таких бобах, як правило, насіння або не утворюється зовсім, або ж трухне чи загниває.

Джерела інфекції. Зберігається патоген у ґрунті, рослинних рештках і насінні у вигляді грибниці і пікнід з конідіями, передається з насінням.

Розвиток хвороби. Інфікування рослин аскохітозом може відбуватися як навесні, під час проростання ураженого насіння, так і в подальшому. На протязі вегетації ураження рослин відбувається спорами - конідіями, що формуються у плодових тілах гриба (пікніках) та розносяться вітром і дощем. Оптимальними умовами для проростання конідій і зараження рослин є температура +18…+20°С та наявність крапельної вологи. Найбільш сильно аскохітоз уражує сою у фази цвітіння-плодоутворення .

Заходи захисту. Дотримання 2-3 річного чергування культури в сівозміні; вирощування відносно стійких сортів; використання здорового посівного матеріалу; вирощування культури за високої агротехніки та оптимальної густоти стояння рослин. При сприятливих для розвитку хвороби умовах застосування фунгіцидів (Альфа-Лікар, Богатир Екстра).

Препарати