Збудник хвороби - нижчий грибPeronosporamanshuricaSydow.
Поширення. В Україні хвороба викликає сильне ураження сої в усіх зонах її вирощування.
Шкідливість пероноспорозу полягає у зниженні схожості на 10%, зменшенні урожайності на 30-40% та погіршенні якості зерна внаслідок порушення процесів фотосинтезу.
Ознаки ураження. Ураження рослин проявляється у двох формах: загального пригнічення (дифузне ураження) і плямистості листя (локальне, або місцеве ураження). Для дифузного ураження характерним є комплекс симптомів, що включає ознаки загального пригнічення рослин в результаті проникнення міцелію гриба в усі органи. На сім'ядолях і особливо на листках з'являються хлоротичні ділянки, які розташовані вздовж жилок і охоплюють всю поверхню або частину біля основи листка. Хворі рослини дуже відстають у рості, на них мало листя і бобів, інколи боби зовсім не формуються. При сильному ураженні рослини засихають.
Дифузно уражені рослини, як правило, утворюються з хворого насіння. Така форма ураження сої зустрічається в Україні доволі рідко. Ознаками місцевого ураження є поява з верхнього боку листків хлоротичних плям - спочатку від дрібних (приблизно 1 мм), неправильної форми, до великих розпливчастих, що покривають більшу частину листка, в залежності від реакції сорту. Такий тип ураження спостерігається переважно в період цвітіння і утворення бобів.
Характерною ознакою пероноспорозних плям при обох типах ураження є те, що вони спочатку хлоротичні, потім стають бурими з вузькою хлоротичною облямівкою. З нижньої сторони листя (а у вологу погоду - і з верхньої) на плямах можна бачити добре помітний наліт спороношення гриба – спочатку світло-сірий, потім сіро-фіолетовий, по мірі старіння темніючий до бурого. Уражені тканини на плямах засихають, іноді випадають. Сильно уражене листя повністю відмирає.
Джерелом інфекції для сходів сої є ооспори, а для більш дорослих рослин - конідії. Життєздатність ооспор на насінні зберігається протягом 1,5 років, на рослинних рештках не більш одного року.
Розвиток хвороби. Хвороба розвивається при відносно низькій температурі (+15…+17˚С), високій вологості повітря та частих, тривалих опадах. Оскільки для проростання конідій необхідна краплиннорідка волога. Інкубаційний період розвитку хвороби складає 4-11 днів. Як правило, масове поширення конідій відбувається, коли рослини сої уже сформували справжні трійчасті листки.
Заходи захисту. Використання здорового посівного матеріалу; протруювання насіння; вирощування культури за високої агротехніки та оптимальної густоти стояння рослин; знищення післяжнивних решток. При сприятливих для розвитку хвороби умовах застосування фунгіцидів.