Головна/Про компанію/Медіа/Публікації/5 помилок фермерів при виборі протр...

5 помилок фермерів при виборі протруйника для озимих зернових

15.08.2022

У системі захисту озимих зернових препарати для обробки насіння – чи не найважливіший вибір. Від них залежить, якими будуть сходи, та зрештою – чи вистачить рослині ресурсу сформувати розвинену кореневу систему до припинення осінньої вегетації. 


Вторинна коренева система восени  це гарантія того, що продуктивних стебел у рослини буде більше одного. А отже, це безпосередній вплив на майбутню врожайність. 

І коли ми говоримо, що фунгіцидні та інсектицидні протруйники закладають фундамент майбутнього врожаю озимих, то маємо на увазі те, що саме ці препарати забезпечують рослині потрібні умови для формування більшої кількості продуктивних стебел. Вся подальша система захисту – це робота із закладеним з осені потенціалом. 

Отже, №1 в рейтингу помилок при виборі протруйників – підхід “Посію, як є, а навесні буду “витягувати” врожай”

На жаль, такі ситуації досі достатньо поширені. Сумнівний посівний матеріал, не найкращий попередник, “який-небудь” протруйник – і результат обов'язково буде далеким від бажаного. Підхід “витягувати навесні” не працює. Помилки ВЖЕ допущені і велику частину врожаю ВЖЕ втрачено восени. 

Зазвичай в основі такої помилки: 1) нехтування законами біології і агрономії; 2) бажання зменшити витрати. Тому, якщо відчуваєте брак знань чи маєте певні сумніви щодо прийнятих рішень, не соромтеся проконсультуватися із досвідченими фахівцями. 

І якою б сильною не була потреба в економії, до вибору фунгіцидного протруйника слід ставитися дуже відповідально. Це має бути якісний препарат, що точно на високому рівні контролює сажкові хвороби та кореневі гнилі. 


Рекомендація: фунгіцидний протруйник Венцедор – надійний препарат, який вже багато років є одним з найпопулярніших фунгіцидних протруйників для зернових в Україні.

Венцедор має низьку вартість гектарного обробітку. Якщо поглянути на актуальні роздрібні ціни, вартість застосування Венцедору становить близько 100 грн/га (а часто – суттєво менше). 

При цьому препарат має такі переваги:

  • поєднання системної і контактної діючих речовин (тебуконазол, 25 г/л + тирам, 400 г/л);
  • відмінний контроль сажкових хвороб;
  • надійний захист від кореневих гнилей різної етіології, у т.ч. бактеріальних і пітіозних.



Ще одна популярна помилка – недооцінка важливості фітопатологічної діагностики насіння

Навіть якщо ви обрали протруйник наперед, результати діагностики допоможуть визначити норму застосування. У випадку незначного ураження насіння можна використати середню чи навіть мінімальну норму протруйника. 

Але коли наявна значна кількість патогенів, особливо якщо інфекція не лише поверхнева, але і внутрішня, потрібен протруйник із відповідним спектром дії і у максимальній нормі.

У серпні-вересні 2021 року агрономічною лабораторією ALFA Smart Agro було досліджено понад 1000 зразків насіння озимої пшениці та ячменю. Результати показали, що середній показник зараженості насіння збудниками роду Alternaria становив 50-60%. Роду Fusarium – 20-25% (36-40% для зразків, де не було внесено тебуконазол у фазі цвітіння, і 5-8% – для зразків, де обробка тебуконазолом проводилася). Також суттєво виріс ступінь ураження пліснявими грибами.

Рекомендація: фунгіцидний протруйник із найширшим спектром дії –  Авіценна. Цей препарат захищає від поверхневої, внутрішньої, а також ґрунтової інфекції

Авіценна містить три діючі речовини, які є лідерами в своїх сегментах – тебуконазол, 50 г/л + прохлораз, 250 г/л + крезоксим-метил, 50 г/л

Тебуконазол є стандартом контролю сажкових хвороб. Прохлораз у високій концентрації означає найкращий контроль снігової плісняви та кореневих гнилей. Крезоксим-метил має потужну рістстимулювальну дію. 

Тому Авіценна ідеально підходить для посівів з високим потенціалом врожайності, а також для пізніх посівів (особливо після гібридів соняшнику, стійких до імідазолінонів).

Авіценна_спектр_діаграма.jpg



Вірити, що є один універсальний протруйник для всіх випадків – також розповсюджена помилка. Не існує жодного препарату, навіть найдорожчого, який би підходив усім посівам. 

Але для кожного поля є свій оптимальний протруйник. Критеріями для вибору є:

1) технологічність виробництва;

2) строки посіву;

3) попередник;

4) домінуючі інфекції та шкідники.

Наприклад, в портфелі продуктів ALFA Smart Agro є два інсектицидні протруйники для зернових – Командор Екстра та Командор Гранд. Ключовий індикатор вибору між ними – загроза пошкодження посівів озимою совкою. 

В останні роки навіть на заході України вже зустрічаються пошкоджені гусінню озимої совки поля зернових. Якщо ви впевнені, що озимої совки на полі немає, рекомендуємо застосувати Командор Екстра

Натомість Командор Гранд – оптимальний протруйник, якщо загроза озимої совки та інших ґрунтових шкідників є.


Рекомендація: Командор Гранд – інноваційний інсектицидний протруйник, в якому поєднані імідаклоприд та альфа-циперметрин.   

Особливість цього препарату в тому, що він діє у газовій фазі – утворює захисну сферу навколо насінини в ґрунті. Тому ґрунтові шкідники можуть отримати летальну дозу інсектициду через органи дихання, не пошкоджуючи насінину.

В щільному ґрунті захисна сфера зберігається мінімум два тижні. Цього достатньо, щоб отримати вчасні сходи при достатній зволоженості і захистити їх від пошкодження гусінню озимої совки або личинками хлібного туруна, дротяниками.

І, звичайно, Командор Гранд захищає сходи від наземних шкідників: попелиць, цикадок, злакових мух тощо.

Командор Гранд_локалізація.jpg



При обробці насіння зернових практично завжди виникає потреба у поєднанні декількох продуктів. Але завжди лотерея – змішувати препарати різних виробників. Різні виробники – це різна якість продукції. Чи буде між препаратами синергія? Чи навпаки антагонізм?


Рекомендація: готовий інсекто-фунгіцидний протруйник для насіння зернових колосових Кантаріс

Його головна перевага – якісна моногенна формуляція, що унеможливлює проблеми при змішуванні кількох різних продуктів і забезпечує потрібну концентрацію усіх д. р. на кожній насінині.

Переваги Кантарісу:
  • гарантія відсутності сажки на полі. Посилений контроль кореневих гнилей. Захист від шкідників;
    відсутність ретардантного ефекту – натомість додаткова рістстимулювальна дія;
  • стимулювання розвитку кореневої системи;
  • позитивний вплив на кількість продуктивних стебел, а також підвищення зимо- і посухостійкість рослин.
Кантаріс_порівняння.jpg

І ще одна болюча помилка українських фермерів – купити якісний протруйник, але знехтувати якістю обробки

Кожна насінина має бути повністю оброблена. Робочий розчин нанесений рівномірно, без пропусків. Таку якість обробки здатні забезпечити тільки спеціалізовані машини.

А саме насіння повинно бути чистим, без пилу та інших домішок, що можуть зв'язувати робочий розчин і спричинювати його осипання.

Лише дует “якісний протруйник + якісне нанесення” гарантує найкращий результат.

І пам’ятайте: обирати препарат потрібно на основі комплексу критеріїв (домінуючі проблеми, строки посіву, попередник тощо). І якщо все зробите правильно, ваші зернові обов’язково віддячать вам гарним врожаєм!

Читайте також: Бюджетний протруйник для озимих зернових: яким він має бути?

Публікації