Головна/Про компанію/Медіа/Публікації/Гаманець покаже: економічна ефектив...

Гаманець покаже: економічна ефективність застосування VECTA® Action при обробці насіння зернових

05.09.2022

В складні часи багато хто задумується про економію – навіть не економію, а раціональне використання ресурсів. Зовнішні обставини змушують багатьох аграріїв приймати рішення аж до зменшення посівних площ озимої пшениці. Але й ті, хто площі не скорочують, переглядають структуру собівартості. Давайте розглянемо, що ми можемо зробити для підвищення економічної ефективності вирощування озимих зернових. 

Все починається з насіння – це ні для кого не секрет. Але гарне насіння – яким воно має бути? Чим його доопрацювати?

В умовах інтенсифікації виробництва питання якості насіння – дуже важливе. Посівні якості визначають шляхом проведення лабораторного аналізу. До показників, що регламентуються державними стандартами, належать: чистота насіння, його вологість, маса 1000 насінин, енергія проростання та схожість.  

Маючи якісне насіння, важливо забезпечити ряд умов для його проростання. Аби отримати 70-90 % польової схожості, ми маємо забезпечити рослину гарним (оптимальним) попередником, набором основних елементів живлення в ґрунті, правильним обробітком ґрунту, вірною глибиною  та нормою висіву – це технічні індивідуальні умови кожного господарства.

Дуже важливо захистити насінину від шкідників та хвороб. Правильний підбір протруйника – перший етап системи захисту посівів. Правильно обраний протруйник – це запорука відсутності хвороб та шкідників, які будуть гальмувати розвиток рослин в осінній період. 

Читайте: Топ-3 протруйники для озимих зернових
  

Зміна клімату та відсутність вологи 


Тенденції останніх років показують, що найбільшою проблемою в отриманні сходів озимих зернових є саме відсутність вологи в оптимальні терміни сівби. І прийняття рішення зупиняється на роздоріжжі: «Сіємо в сухий ґрунт та чекаємо на дощ» або ж «Чекаємо вологи та сіємо пізно».

З точки зору фізіології насінина потрапляє в 2 різні сценарії.

Сценарій 1: «Сіємо в сухий ґрунт». Відсутність вологи, висока температура ґрунту ніби перетворюють насінину на турецьку каву – внаслідок чого запасні білки ендосперму денатурують і втрачаються показники схожості та енергії проростання.  

Сценарій 2: «Чекаємо вологи». Отримавши необхідну кількість вологи, насінина формує зародковий корінець та пагін і перший час живиться із запасів ендосперму – зазвичай це 10-14 днів з моменту появи сходів. Далі – рослина має перейти на автотрофне (самостійне) живлення. Ризик в тому, що волога з’являється разом із пониженням температури – як наслідок, рослина не встигає фізично сформувати потужну кореневу систему, згенерувати запас пластичних речовин (цукрів) для нормальної перезимівлі. Особливо це стосується випадків, коли внаслідок відсутності снігового покриву частина посівів не витримує екстремальних кліматичних умов.

Чимало дискусій останнім часом навколо питання, який із сценаріїв буде менш негативно впливати на врожайність.

Проаналізувавши зовнішні умови вищезазначених сценаріїв та причинно-наслідкові зв’язки, можемо визначити інструменти мінімізації негативного впливу.

Причина

Наслідок

Можливе вирішення

Відсутність вологи

Відсутність адсорбції ґрунтової вологи насінням для процесу бубнявіння

Гелеподібні адсорбенти, високомолекулярні синтетичні або біологічні полімери (полісахариди, нуклеїнові кислоти), здатні утримувати вологу та захищати від провокаційних сходів

Високі температури

Денатурація білків, розпад запасних речовин насінини

Амінокислоти та полісахариди, які будуть слугувати будівельним матеріалом та джерелом енергії відповідно

Низька температура

Низький рівень доступності та засвоєння фосфору, як наслідок,  відсутність формування потужної кореневої системи

Фосфоровмісні сполуки та амінокислоти для покращення формування кореневої системи

Короткий період вегетації до настання стану спокою

Недостатній рівень цукрів у вузлі кущення для нормальної перезимівлі

Гормональні сполуки для стимулювання процесів тропізму кореневої системи та диференціації кореневих волосків

Елементи живлення, що входять до складу цукрів та підвищують концентрацію (в’язкість клітинного соку)


Біостимуляція процесів проростання, розвитку кореневої системи та накопичення цукрів для кращої перезимівлі


В які б зовнішні умови не потрапляло насіння, тільки забезпечивши сходи повним комплексом поживних речовин, можливо більшою мірою розкрити генетичний потенціал рослин та досягти максимального ефекту.

Саме тому науковцями R&D департаменту ALFA Smart Agro був створений перший продукт нової лінійки мікродобрив преміум-класу VECTA® Action.

VECTA® Action – біостимулятор, спеціально розроблений для стимулювання процесів проростання насіння, розвитку потужної кореневої системи та накопичення пластичних речовин з метою посилення зимостійкості зернових колосових культур.

В основі продукту – 28 компонентів органо-мінерального походження, що в комплексі забезпечують молоді рослини необхідними інструментами для мінімізації негативного впливу зовнішніх факторів. 


Фізіологічна дія VECTA® Action 


Початкові етапи росту і розвитку рослини надзвичайно важливі. Від появи зародкового корінця і до виходу колеоптиля з ґрунту відбувається формування конусу наростання. До 3 листочка рослина споживає енергію з насінини, але якщо воно оброблене біостимулятором, то ті елементи живлення, які є в продукті, також потрапляють в рослину. Ростові процеси активізуються. Як результат, ми отримаємо більш рівномірні сходи.

Фітогормони, що входять до складу VECTA® Action, спонукають до швидшого поділу та росту клітин, тим самим відбувається активне наростання кореневої системи, а через неї – споживання елементів живлення та вологи, що є в ґрунті.

Наступним важливим етапом є фаза від 3-4 листочка до початку кущення. В даний період відбувається диференціація конусу наростання, закладаються початкові стеблові вузли і міжвузля. В цей час ми можемо вплинути на збільшення коефіцієнту кущення та стимулювати рослину до накопичення цукрів для кращої перезимівлі.

Економічна ефективність застосування VECTA® Action при обробці насіння

Для достовірної оцінки роботи продукту було проведено серію польових дослідів в господарствах в різних регіонах України. До вашої уваги – результати двох із них. 


Таблиця 1. ТОВ «Лебедюк», м. Охтирка, Сумська область


Варіант

Маса 1000 насінин, г

Польова врожайність, ц/га

Приріст, ц/га

Технологія господарства

33,50

57,20

0,00

VECTA® Action (0.5 л/т)

40,00

73,00

15,80

VECTA® Action (1.0 л/т)

38,50

62,30

5,10


Варіант

Вартість отриманого приросту, у.о./га

Витрата, у.о./га

Економічна ефективність, у.о./га

Технологія господарства

0,00

0,00

0,00

VECTA® Action (0.5 л/т)

158,0

2.00

156,00

VECTA® Action (1.0 л/т)

51,0

4.01

46,99


З таблиці 1 видно, що при одноразовій обробці насіння озимої пшениці ми отримали:

· збільшену масу 1000 насінин;

· приріст врожайності 5-15 ц/га. 

Обрахувавши економічну ефективність використання продукту, отримали від 47 до 156 у.о. прибутку з одного гектара.  

Також ми можемо побачити кращий ефект від використання мінімальної дози продукту. Пов’язати це можна з тим, що на варіанті з мінімальною нормою застосування VECTA® Action коефіцієнт кущення був 1/3, а на варіанті з повною нормою – 1/4-1/5. За умов високої температури повітря, мінімального запасу вологи в ґрунті та відсутності опадів в фази запилення та наливу зерна, рослинам зі більшим коефіцієнтом кущення не вистачило ресурсів для наливу зерна.  

Vecta Action_СТОВ Лебедюк (3).jpg


СТОВ Лебедюк_3.jpg
СТОВ Лебедюк_4.jpg
Vecta Action_СТОВ Лебедюк (2).jpg
Vecta Action_СТОВ Лебедюк (4).jpg
СТОВ Лебедюк_6.jpg
 

Віктор Лебедюк, керівник ТОВ “Лебедюк:  

- Наше підприємство завжди цікавиться новинками та є одним з перших, яке перевіряє на власних площах нові продукти ALFA Smart Agro. VECTA® Action – не виключення.

Осінь 2021 була типовою із недостатньою кількістю вологи при посіві, тому обробка насіння біостимуляторами – це звичайна практика для нас. Сходи очікувано були отримані в кінці жовтня. В осінній період приємно здивувала активність розвитку кореневої системи, тому із задоволенням очікували можливості продовжити спостереження після відновлення весняної вегетації.  

До початку повномасштабного вторгнення РФ ми встигли внести на дану площу лише частину із запланованих мінеральних добрив – всього 100 кг КАС-32. Далі Охтирка прийняла на себе удар рашистів, і наше підприємство було змушене призупинити господарську діяльність, адже більша частина площ була замінована. Доступ до спостережень був обмежений, а технологічні операції – оптимізовані.  

Враховуючи подовжений період злив, врожай зібрали аж 8 серпня.  

Враховуючи всі фактори, які могли вплинути на процес – результати, яких ми досягли з VECTA® Action, перевершили наші очікування і ще раз запевнили в тому, що всі рішення ALFA Smart Agro це не тільки про урожайність та якість, але й економічну ефективність. А це в умовах воєнного часу є ключовим для нашої перемоги!Таблиця 2. ТОВ «Козацька долина», Хмельницька область


Варіант

Маса 1000 насінин, г

Польова врожайність, ц/га

Приріст, ц/га

Технологія господарства

38,00

65,00

0,00

VECTA® Action (1.0 л/т)

44,00

70,00

5,00


Варіант

Вартість отриманого приросту, у.о./га

Витрата у.о./га

Економічна ефективність, у.о./1 га

Технологія господарства

0,00

0,00

0,00

VECTA® Action (1.0 л/т)

50,0

1,0

45,99


З таблиці 2 видно, що при одноразовій обробці насіння озимої пшениці ми отримали:

· збільшену масу 1000 насінин;

· приріст урожайності 5 ц/га.

Обрахувавши економічну ефективність використання продукту, отримали 46 у.о. прибутку з одного гектара.

Варто зазначити, що на цьому полі були отримані дуже пізні сходи: станом на 24 січня 2022 року ми мали на контролі 1 листочок, а на варіанті з VECTA® Action – вихід 2 листка та більш розвинену кореневу систему.

Vecta Action_ Козацька долина (1).jpg

Vecta Action_ Козацька долина (3).jpg
Vecta Action_ Козацька долина (2).jpg

 Ороховський А.jpg 

Андрій Ороховський, головний агроном ТОВ “Козацька долина”: 

- Осінь 2021 року видалася сухою. Високі температури та відсутність дощів змістили посів озимої пшениці на більш пізні терміни. Та навіть посіяна пшениця пролежала в ґрунті довше, ніж зазвичай. Проте менеджер компанії запевнив, що для препарату VECTA® Action ситуація стандартна. 

В перших числах листопада ми отримали сходи. Посіви на ділянках з новим препаратом і тим, який ми використовуємо в господарстві, виглядали майже однаково – слабка надземна частина. В якийсь момент з'явилася думка про дискування. Разом з представником компанії ми відкопали рослини. Я був здивований, оскільки коренева система відрізнялася своїм розміром та розвитком, була довшою.

При подальших спостереженнях було помічено, що сама пшениця краще розвивалася, мала більше продуктивних стебел, і як результат ми отримали на 0,5 т більше пшениці, відповідно, додатковий прибуток.

Однозначно препарат гідний уваги. Обробка насіння VECTA® Action – виправданий захід, що приносить результати.


Економічна ефективність – одна з вимог сучасної агрономії  


Отже, дослідження 2020-2022 років показали, що за різних умов інтенсивності технологій господарств, тільки обробка насіння зернових колосових культур із застосуванням VECTA® Action може підвищити економічну ефективність на суму від 45 у.о. на 1 га.

Додаткове використання в баковій суміші біостимулятору VECTA® Action дозволяє на початковому етапі розвитку культури вплинути на процеси схожості та енергії проростання насіння, посилити процеси укорінення та розвитку вторинної кореневої системи, посилити ростові процеси при позакореневому застосуванні, забезпечити молоду рослину збалансованим живленням та підвищити зимостійкість. Що в підсумку дозволить отримати приріст врожаю та грошову винагороду.


Читайте також: ALFA Smart Agro виводить на ринок мікродобрива VECTA


Публікації