Головна/Про компанію/Медіа/ЗМІ про нас/Тетяна Мосендз: Збільшення кількост...

Тетяна Мосендз: Збільшення кількості інсектицидних обробок – це вже довгостроковий тренд

27.09.2019

3H5A1209-Edit.jpg

Наразі сезон продажів пестицидів вже завершується. Чи можете відзначити на ринку засобів захисту рослин якісь нові тенденції, чи є зростання?

- Цього року ми спостерігаємо, що зростання ринку майже не відбулось. Тоді як в минулому році було хоч і вповільнене, але зростання. Якщо говорити про продажі всього ринку на дистрибуцію, то в грошовому еквіваленті вони впали на 5%, а в натуральному виразі - на 4%. Якщо говорити про продажі від дистриб’юторів на господарства, то там можна помітити невелике зростання на 3-5% у грошовому еквіваленті, проте у натуральному виразі зростання було нульове. Усе це свідчить про стагнацію на ринку засобів захисту рослин. Це викликано зменшенням рентабельності агровиробництва та погодними умовами, які вже другий сезон поспіль доволі нестабільні. Це змушує аграріїв перелаштовуватись зі звичних систем захисту та робити нестандартні кроки. Деякі аграрії взагалі не могли цього сезону певний час вийти в поле для вчасного посіву та проведення обприскування через інтенсивні дощі. Восени ми бачимо посуху, тобто неможливо провести посів та отримати сходи озимих культур. Вже зараз стан посівів ріпаку викликає стурбованість.

А як ви оцінюєте український об’єм ринку ЗЗР у грошовому еквіваленті, чи вдалось подолати позначку у $1 млрд?

- Ми вважаємо, що ринок від виробників ЗЗР на дистрибуцію наразі сягає $930-950 млн.

А яка ситуація у розрізі сегментів (гербіциди, фунгіциди, інсектициди)?

- В принципі, ситуація кардинально не змінилась. Половину ринку ЗЗР займають гербіциди, далі фунгіциди – 34%, потім інсектициди – 11% та інші препарати – 5%. Порівняно з минулим сезоном дещо впала частка гербіцидів через погодні умови. Натомість, відмічається зростання долі фунгіцидів та інсектицидів, що зумовлено спекотною погодою. Окрім того, цього року було нашестя чортополохівки (сонцевик будяковий, – Ред.), що також збільшило об’єми використання інсектицидів. Загалом, збільшення кількості інсектицидних обробок – це вже довгостроковий тренд, пов’язаний зі збільшенням температури у весняно-літній період. При високих температурах ефективна дія інсектицидних препаратів скорочується, тому ми спостерігаємо збільшення кількості обробок.

Скажіть, а чи не відмічається цього року зміщення акценту з використання ґрунтових гербіцидів на страхові у зв’язку із погодними умовами?

- Цього року ґрунтові гербіциди були доволі ефективні, але за умови, що їх вдалося внести. Через погодні умови це змогли зробити далеко не усі господарства. Також відмічалось так зване «промивання» гербіцидів там, де проходили зливи, – це іноді призводило до загибелі посівів. Звісно, ці погодні коливання ускладнюють застосування технології виключно з ґрунтовими гербіцидами. Тому ми очікуємо зростання сегменту страхових гербіцидів, зокрема і на соняшнику, де зареєстровано не так багато препаратів. А от в посівах сої – тенденція зворотна. Все частіше аграрії переходять зі страхової на ґрунтову схему захисту бобової. Тут усе більше залежить від погодних умов, які будуть на момент посіву.

Які результати продемонструвала ваша компанія в цьому сезоні? Яка ваша доля на ринку?

- Ми своїм результатом задоволені оскільки, на відміну від загального ринку, ми зростаємо. Площі використання наших продуктів збільшились на 30%. У нас досить сильні позиції у сегменті зернових культур. Ми маємо повну систему захисту, яка передбачає декілька варіантів різних технологій. Наприклад, у гербіцидному захисті зернових культур ми займаємо третю позицію на ринку. Такого успіху нам вдалось досягти завдяки препарату Триатлон. Він вийшов на ринок декілька років тому і здобув надзвичайну популярність серед аграріїв, адже контролює всі найпоширеніші бур’яни та має широке вікно застосування – від кущення до прапорцевого листа культури.

Раніше аграрії купували пестициди в останню чергу і, здебільшого, коли вже припече. На вашу думку, чи змінилось щось у підході до планування своєї роботи аграріями?

- Ми бачимо, що аграрії, хоч і планують систему захисту заздалегідь, але купувати препарати наперед вони не готові. Здебільшого, вони купують ЗЗР під потребу. Тобто господарство може провести тендер, підписати договір із дистриб’ютором, але фізично товар взяти безпосередньо перед обробкою, коли вже буде зрозуміло, що цей препарат точно буде застосовуватись. Це робиться для того, аби в господарствах на складах не лишалось залишків невикористаних ЗЗР, адже вони також впливають на собівартість продукції.

А що буде із цінами на ЗЗР у наступному сезоні? Та і взагалі, яка ситуація в Китаї, від якого власне найбільше залежить ціноутворення на світовому ринку?

- Я думаю, що ціни будуть стабільними. Можуть бути незначні зміни по окремим препаратам, що є в дефіциті. Ситуація з виробництвом агрохімії в Китаї не сильно покращилась. Просто усі вже звикли до того, що ситуація стабільно важка. Процес закупівель сировини та препаратів став складнішим та вимагає високого професіоналізму. Наприклад, цього липня різко зросла ціна на гліфосат. Ціна на нього дуже волатильна та залежить від попиту на основних світових ринках – США, Латинська Америка, країни Азії. В липні почалися перевірки в Китаї всіх хімічних виробництв, пов’язаних із жовтим фосфором, декілька найбільших виробництв були зупинені на реконструкцію чи були змушені знизити обсяги виробництва. Виник дефіцит, тому ціна на технічну сировину гліфосата виросла майже на 30%. Але є ще інша сторона – це споживач, який не готовий платити вищу ціну. Окрім того, є ще складські запаси по усьому ланцюгу поставок в світі. Відповідно, це ще питання, чи буде цей товар придбаний по такій високій ціні виробниками та імпортерами. В Україні ринкова ситуація не дозволяє істотно підвищувати ціни. Існує доволі жорстка конкуренція, деякі мультинаціональні компанії знижують ціни на свої продукти, тому ринок не відчуває повною мірою те, що відбувається в Китаї у цінах на сировину та препарати, адже виробники та імпортери виступають певним «буфером» для аграрія.

Можливо, варто було б поглянути більш уважно на Індійський ринок та купувати якісь препарати там?

- Власне, на нього зараз дивляться усі, включаючи Китай. Проблема індійського ринку у тому, що у них немає сировинної бази. Хімічна промисловість Китаю набагато більш розвинута, ніж індійська. У індусів є низка підприємств для синтезу діючих речовин, але сировину для них вони також закуповують у Китаї. Здебільшого, в Китаї немає проблем із виробництвом діючих речовин, проблема саме у сировині. Тому, якщо Китаю не вистачає сировини для внутрішнього виробництва, то для Індії її тим паче не буде вистачати.

Сильною стороною Індії є інсектициди, оскільки вони мають сировину для їх виробництва. І ці препарати достатньо конкурентні по ціні із китайськими. Тому у разі виникнення якихось проблем із виробництвом інсектицидів в Китаї частина постачальників почне закуповувати ці продукти в Індії. Багато компаній, включаючи і нашу, у цьому сегменті вже давно працюють із індійськими постачальниками.

А з якими країнами ви ще співпрацюєте?

- Окрім Індії та Китаю діючі речовини ми закуповуємо ще у європейських виробників, в тому числі й у міжнародних компаній. А по допоміжним компонентам 90% закупок – це Європа. Ми купуємо такі самі допоміжні речовини, як і компанії-оригінатори, у тих самих провідних хімічних компаній, на кшталт Croda, Nouryon (колишня AkzoNobel), Clariant.

Розкажіть більш детально про власне виробництво, ви нещодавно запустили нову лінію по виробництву пестицидів, а що у вас ще нового?

- Наше виробництво відповідає усім європейським вимогам. Ми вже проходили незалежні виробничі аудити, тому я впевнено можу говорити про те, що управління виробництвом у нас на належному рівні. Ми обмінюємось досвідом із іншими компаніями-виробниками в Європі, тому знаємо, що наші стандарти та вимоги до виробництва на найвищому рівні.

Гербицидный цех_3H5A2211.jpg

Нещодавно ми запустили нову лінію з виробництва суспо-емульсій, провели істотну реконструкцію. Було проведено перепланування виробництва, відокремили виробництво гербіцидів, як того вимагають міжнародні стандарти. Тому у нас зараз три цехи. У цеху для виробництва гербіцидів встановлені лінії по виробництву водних розчинів, суспо-емульсії та концентратів суспензії. У другому цеху у нас розміщені три лінії по виробництву протруйників, фунгіцидів та інсектицидів з препаративною формою концентрат суспензії. У третьому цеху виробляються розчинні концентрати мікродобрив, або інших негербіцидних препаратів. Процес фасування відбувається на автоматизованих лініях.

Линия Фасовки_3H5A2330.jpg

Який об’єм ви вже виробляєте на власному заводі, а що досі вимушені закуповувати закордоном?

- Наразі, у фізичній вазі, ми виробляємо приблизно 70-75% усіх наших препаратів. Взагалі, прагнемо максимально виробляти всі продукти на своєму виробництві. Виключенням є лише концентрати емульсії, особливо інсектицидні препарати, оскільки вони доволі токсичні і при їх виробництві може бути доволі різкий запах. Наприклад, у хлорпірифосу чи диметоату. Це доволі старі та неінноваційні препарати, якість яких ми можемо повністю проконтролювати, працюючи із зовнішніми постачальниками. Тоді як власні розробки ми намагаємось виробляти самостійно. Ті продукти, які ми ще не виробляємо в Україні, ми дуже прискіпливо контролюємо. Перед тим, як отримати товар, зразки кожної партії до нас направляють літаком. У випадку якихось негараздів це дозволяє нам не повертати препарат назад до Китаю чи Індії, коли він вже доставлений в Україну, а вжити запобіжних заходів заздалегідь. Така обережність приносить свій результат, у нас по компанії менше 1% браку і більша частина цих продуктів була виявлена ще до потрапляння на ринок.

Які нові препарати були випущені на ринок цього року і що плануєте зареєструвати під наступний сезон?

- У цьому році ми випустили новий інсекто-фунгіцидний протруйник Кантаріс для захисту зернових культур. Це унікальний продукт, який поєднує прохлораз, флутріафол та тіаметоксам та забезпечує найкращий захист насіння та сходів від хвороб та шкідників. Кантаріс гарантує швидку лікувальну та профілактичну фунгіцидну дію завдяки комбінації діючих речовин з різними властивостями. До того ж, в препараті використовується унікальна розробка команди науковців ALFA Smart Agro – технологія Smart CompleX. Цей винахід ми зараз патентуємо за міжнародним процесом патентування в Європейському Союзі. Ця технологія потрапила в фінал міжнародної премії Crop Science Awards 2019 (Agro Awards), яку визнають та цінують фахівці ринку ЗЗР з усього світу. Це велике досягнення та визнання нашого наукового потенціалу вже на світовому рівні.

Наступного року ми випускаємо на ринок новий двокомпонентний інсекто-акарицид Сінтак (гекситіазокс, 204 г/л + абамектин, 36 г/л), який здатен за 24-48 годин після внесення повністю знищити популяцію дорослих кліщів на сої та забезпечити захист посівів від нового заселення до 50-ти днів. Це єдиний препарат, який знищує кліщів на всіх стадіях розвитку та контролює активність сисних та мінуючих шкідників, таких як попелиці, медяниці та трипси. Формуляція препарату – концентрат суспензії, який має унікальний склад для швидкого проникнення в рослину.

Також ми представимо трьохкомпонентний фунгіцид Корвізар М для зернових культур, до складу якого входить фенпропідин, 300 г/л, тебуконазол, 150 г/л та міклобутаніл, 100 г/л. Цей препарат призначений для інтенсивного та тривалого захисту посівів зернових від комплексу поширених хвороб та є найефективнішим рішенням проблеми снігової плісняви. Препарат починає діяти навіть за низьких температур (+5оС… + 6оС), а посилена фунгіцидна дія триває до 5 тижнів.

Ще плануємо вивести на ринок новий двокомпонентний фунгіцид для захисту соняшнику Амікон (міклобутанил, 125 г/л + піраклостробин, 125 г/л) із health-ефектом та пролонгованою дією.

Що це за премія Crop Science Awards (Agrow Awards), до фіналу якої потрапила ваша технологія? І в чому унікальність такої технології, що її було відмічено міжнародною спільнотою?

- Ця премія вже понад 10 років вважається найпрестижнішою нагородою у сфері захисту рослин, це як Оскар для індустрії кіно, чи Red Dot для дизайнера. Її присуджують компаніям, які пропонують найбільш видатні наукові, технологічні та управлінські рішення, що сприяють розвитку галузі в цілому.

Номінацією «Найкраща інновація в формуляції» відзначаються найзначніші інновації в формуляції агрохімічних та біологічних препаратів, революційні рішення у пошуку нових формуляцій і технологій, що призводять до підвищення ефективності продукту, покращення безпеки користувачів та зменшення негативного впливу на довкілля. Вихід у фінал у цій номінації нам забезпечила технологія Smart CompleX.

Best formulation innovation.jpg

Ця технологія повністю змінює підхід до формуляцій з використанням прохлоразу. Технологія Smart CompleX дозволяє легко та ефективно виготовляти препарати у формі концентрат суспензії та забезпечує стабільну та ефективну дію прохлоразу. Окрім технологічних переваг у виробництві, застосування Smart CompleX дає змогу зменшити пестицидне навантаження на ґрунт та довкілля. Саме ця технологія використовується при виробництві інноваційного протруйника ALFA Smart Agro Кантаріс, який успішно вийшов на ринок України в 2019 році.

Але це не єдина номінація, в якій ми стали фіналістами. Також ALFA Smart Agro була відмічена у номінації «Найкраща компанія з регіону, що розвивається» (Best Company from an Emerging Region). В цій номінації відзначаються компанії, які зробили найбільший вклад у розвиток галузі засобів захисту рослин у своєму регіоні. В ній експерти високо оцінили стратегію розвитку компанії, фокус на інноваційні рішення та відповідальний підхід до виробництва. Дуже приємно бачити визнання того, що ALFA Smart Agro займає гідне місце серед світових лідерів як у науці, так і в розвитку галузі захисту рослин.

Best company emerging region.jpg

У вас не так давно з’явився насіннєвий бізнес. Розкажіть, навіщо він хімічній компанії та які успіхи у цього напрямку?

- Це не сильно великий бізнес для нас, який був відкритий, щоб запропонувати аграрію комплексну пропозицію. Наразі у нас є реєстрація десяти гібридів кукурудзи та соняшнику. Ми їх виробляємо за ліцензією компаній-оригінаторів. У нас є гібриди французьких та італійських компаній, які демонструють досить непогані результати. Особливо для регіонів зі складними погодними умовами та нестачею вологи. Завойовувати довіру агровиробників непросто, але ми продовжуємо йти цим шляхом.

Ваша компанія нещодавно стала агротрейдером. Навіщо вашій компанії ще й це? Хочете замкнути весь ланцюг на собі?

- Між поставками сировини для агровиробництва і викупом готової сільгосппродукції є певна синергія. Аграрія турбує, як дешевше виростити врожай і потім його дорожче продати. Тому для того, аби брати участь в усіх цих процесах, потрібно мати свій трейдинг. Також це дозволяє пропонувати клієнтам вигідні пропозиції. Наприклад, в нас є програма погашення дебіторської заборгованості за рахунок сільгосппродукції, або ми можемо укласти форвардні контракти та надавати вигідні ціни на наші продукти чи премії до ціни сільгосппродукції.

В цілому, цей бізнес розвивається достатньо успішно. Відділ трейдингу був створений на початку 2018 року. За перший рік діяльності було залучено до співпраці 35 агровиробників, переважно із західної України. У 2019 році до них приєдналися ще 115 компаній із інших регіонів України. Загалом, за весь час роботи відділу трейдингу близько 150 підприємств стали нашими клієнтами, як постачальники сільгосппродукції.

Всю продукцію, яку ми закуповуємо у агровиробників України, ми відправляємо на експорт. Тому зерно має відповідати ДСТУ і експортним вимогам. Нещодавно ALFA Smart Agro отримала сертифікат на відповідність вимогам ISCC (Міжнародна система сертифікації сталого виробництва та викидів вуглецю) і тепер може постачати в країни ЄС ріпак та кукурудзу, як сировину для виготовлення біопалива. Ми також можемо допомагати агровиробникам в отриманні такого сертифікату на їх продукцію.

Тобто, ви використовуєте трейдинг як фінансовий інструмент. А які ще фінансові інструменти має ваша компанія?

- У нас діє декілька програм – з ОТП БАНК та ПроКредит Банк, де ми компенсуємо частину відсоткової ставки при придбанні наших препаратів в кредит. Коли ми запускали ці програми, то були такі курйозні випадки, коли аграрій приходив в банк, йому пропонували такі умови, а він їм не вірив. Ішов консультуватись до свого банку, там йому казали, що такої низької кредитної ставки на ринку бути не може, і це якесь шахрайство, тому краще не ризикувати і оформити вексель. Зараз вже таких питань менше, програми стають популярними, тому ми плануємо їх продовжувати в майбутньому.

Також цього року ми оформили декілька аграрних розписок. Деякі з них вже виконані. Це гарний інструмент для сільгоспвиробників, оскільки, по суті, це додаткове забезпечення по кредиту, або можливість заключення форвардних контрактів та отримання передплат під майбутню продукцію у той момент, коли потрібні гроші. І декілька аграрних розписок були оформлені саме відділом трейдингу під форвардні поставки.

ЗМІ про нас